Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Kitap Özetleri

Hitler’in Generalleri Konuşuyor Kitap Özeti H. B. Liddel Hart

Edebiyat severler H. B. Liddel Hart‘in yazmış olduğu Hitler’in Generalleri Konuşuyor kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

H. B. Liddel Hart Hitler’in Generalleri KonuşuyorKitap Özeti

Hitler’in Generalleri Konuşuyor” 2019 yılında Kronik Kitaptan çıkan 528 sayfalık bir kitap. “Hitler’in Generalleri Konuşuyor” kitabı Dünya Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan H. B. Liddel Hart tarafından kaleme alınmış. “Hitler’in Generalleri Konuşuyor Özeti”ne baktığımızda ise İkinci Dünya Savaşı’nın dünyayı değiştiren muharebelerini, onları tayin eden Alman general ve mareşalleriyle bizzat yaptığı röportajlar doğrultusunda, kendi ağızlarından anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

Yüksek Komutanlığı’ndaki dâhili ihtilafı irdelememiz gerekir. Hitler’in stratejik önsezileri ile genelkurmayın stratejik hesapla­maları, her türlü engeli aşabilecek bir birleşim teşkil edebilirdi. Lâkin bunun aksine, rakiplerinin imdadına yetişen ölümcül bir ihtilaf hâline geldi.

Alman stratejisini savaş boyunca icra eden önde gelen kişiler, genelkurmay sistemi içerisinde yetişmiş, geleneksel fikirlere sahip generallerdiler. Fakat zaferlerle geçen günlerde, bu kişilerin rolle­ri tam olarak takdir görmedi. İşler tersine döndükten sonra ise, kamuoyu nazarında gittikçe artan bir önemi haiz olup, Müttefik halklar tarafından, hasım tarafın hakiki tehlike arz eden unsuru olarak kabul gördüler. Sahne ışıkları geçtiğimiz yıl boyunca ek­seriyetle Rundstedt’e, yani kendilerinin önde gelen temsilcisine çevrilmişti. Hem askerî alanda hem de iktidarı Nazilerden alma­ya yönelik siyasi bir darbe noktasında ağızlardan düşmeyen soru Hitler’in değil, Runstedt’in ne edeceğiydi.

Alman generaller, olağanüstü bir politik gücü kullanabilecek şekilde, birbirleriyle kenetlenmiş ve büyük ölçüde aynı düşünce yapısına sahip bir topluluk gibi görülüyorlardı. Bu intiba, Al­man generallerin Hitler’i devireceklerine yönelik Müttefik safta­ki hiç gerçekleşmemiş ısrarcı beklentiyi açıklamaktadır. Ayrıca, Alman generallerin Hitler kadar büyük bir tehdit olduğuna ve Almanya’nın saldırganlıklarında kendilerinin de payı olduğuna yönelik yaygın kanaati de açıklamaktadır. Bu resim önceki savaş için doğru olsa da, artık geçerliliğini yitirmiştir. Etkisiz bir fren olmak haricinde, Alman generallerin ikinci Dünya Savaşı’nın padak vermesinde herhangi bir tesirleri yoktur.

Onların sevk ve idaredeki etkinlikleri, savaş başladığında, Hit­ler’in başarısına büyük katkı sağladı, lâkin kazanından Hiderin zaferinin gölgesinde kaldı. Hiderin yıldızının sönmesiyle birlikte dış dünyanın gözlerinde daha fazla belirginlik kazanmışlar, lâkin o vakit de kendi ülkelerinde daha etkisiz hâle gelmişlerdi.

H. B. Liddel Hart’ in kaleme aldığı Hitler’in Generalleri Konuşuyor tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close