Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? Kitap Özeti İsmail Gezgin

Edebiyat severler İsmail Gezgin tarafından yazılan Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

İsmail Gezgin Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? Kitap Özeti

Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır?” 2020 yılında Redingot Yayınlarından çıkan 292 sayfalık bir kitap. “Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır?” kitabı edebiyat dünyasının usta ve popüler yazarlarından olan İsmail Gezgin tarafından kaleme alınmış. “Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? Özeti”ne birlikte bakalım.

Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? Arka Kapak Yazısı

İnsanın uğraşı, kendinin inşasıdır, tamamlanma ve bütünlenme gailesi. İnsan, konuştukça konuşlanır, konar ve yerleşir. Dille kaybettiğinin yerine, yine dille yenisini ikame etmeye çalışır. Ulaşmayı amaçladığı hep geride bıraktığıdır. Binlerce yıllık bu kimlik inşası, insanın hayvan bedenine giydiği mana dünyasını oluşturarak onu rasyonel örgütlü bir toplumsal varlığa dönüştürür. Homo narrans doğadan yonttuğu harflerden kurduğu metinlerle ve ölümlülüğünün üzerine giydiği ölümsüz simgesellikle, minik parçalardan oluşan büyük öyküler yaratıcısıdır.

Mitler, doğanın bir parçası olarak çevresiyle etkileşiminin insandaki dilsel yansımalarıdır, onun doğa üzerinde kurmaya çalıştığı hâkimiyetin öyküleridir. Bu anlamıyla mitler, insanın kendini inşasında kullandığı, kendisi tarafından yaratılan yapı taşlarıdır. İnsan nedir? sorusuna verilecek yanıtların toplamıdır. İnsan kendi anlatısıdır;onun bedeni, dünyası, yaşamı ve kültürü hem ürettiği hem de içinde rol aldığı mitler ve masallarda varlık bulur.

İçinde yaşadığımız, baştan sona dille ve dilde inşa edilmiş bir Homo sapiens dünyasıdır. Senaryosunu kendi yazdığı bir yaşamı ölmek istemeden yaşayıp ölen insan, hem yaşamına hem de katlanamadığı ölüme anlam yükleme çabasıyla dilin ipine sarılarak kendini anlatıların  kör kuyularına bırakmıştır. Belki de bu yüzden Homo sapiens bir Homo narrans’tır yani hikâye anlatan insandır.

İnsan niçin hikâye anlatır? sorusunun binlerce yıllık izini süren bu kitap, mitler ve masallar eşliğinde okuyucuyu heyecanlı bir yolculuğa çıkarıyor.

İsmail Gezgin tarafından kaleme alınan Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
1
0
0
1
0
0

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!