Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Hoşgörü, bir arada yaşamak için neden gereklidir?

Sponsorlu Bağlantılar


Hoşgörü, bir arada yaşamak için neden gereklidir? Arkadaşlarınızla konuşunuz.

Doğru cevap:

Hoşgörü olmadan bir milletin ayakta durması düşünülemez. Çünkü hoşgörü farklı düşüncedeki farklı dil din ırk özelliklerine sahip ama bir arada yaşayan insanların en başta kazanmaları erdemdir. Birbirlerine saygı içinde yaşamayı öğrenemezlerse çatışırlar. Bu da bölünmelerine hatta yok olmalarına bile neden olur. Bu yüzden hoşgörü baş tacı edilmelidir.

Ekstra bilgi:

Bütün insanlar din ve inanç özgürlüğüne sahiptir. Bu, kişinin doğuştan getirdiği temel hak ve özgür­lüklerdendir. Buna göre her insan, istediği dine inanabileceği gibi dilediği bir inanç ve düşünceyi de benim­seyebilir. Kimse din veya inancından dolayı kınanamaz, suçlanamaz. İnsanlar, birbirlerinin dinlerine olduğu gibi örf ve âdetlerine de saygı göstermek zorundadırlar.

İnançlarımız nasıl kutsal ve değerli ise başkalarının inanç ve düşünceleri de kendileri için kutsal ve değerlidir. İnsan, inançlarına saygı gösterilmesini ve inançlarının gereği olan ibadetleri rahatça yapmak ister. Bu özgürlük sadece bizim değil başkalarının da hakkıdır. İslam dini, insanların inanç ve yaşayışlarıyla ilgili olarak hoşgörülü olunmasını emreder. Dinimiz, hiç kimseye inanç ve düşünce konusunda baskı yapılmamasını ister. Buna göre kişinin inanıp inanmama veya herhangi bir dini seçme özgürlüğü bireyin kendisine bırakılmıştır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir