Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Hristiyanlığın mezheplerini ve temsil edildikleri merkezlerin nereler olduğunu araştırınız ve öğrendiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Hristiyanlığın mezheplerini ve temsil edildikleri merkezlerin nereler olduğunu araştırınız ve öğrendiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız

Sponsorlu Bağlantılar


Hristiyanlığın mezheplerini ve temsil edildikleri merkezlerin nereler olduğunu araştırınız ve öğrendiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Doğru cevap:

Ortodoks, Katolik ve protestanlıktır.  Katoliklerin Roma Katolik kilisesi,  Rus Ortodoks kilisesi,  Protestanlığın Almanya ağırlıklı bir merkezi vardır.

Ekstra bilgi:

Hristiyanlığın ibadet yeri kilisedir. Hristiyanlıkta; katedral, manastır, patrikhane gibi başka ibadet yerle­ri de vardır. İbadet vakitleri, kilisede “çan” çalınarak bildirilir. İbadetler; günlük, haftalık ve yıllık olarak üçe ayrılır. Günlük ibadetler sabah ve akşam, İncil’den bölümler okunarak ve ilahiler söylenerek yapılır. Haftalık ibadet, pazar günü kilisede papaz gözetiminde olur. İbadet esnasında İncil’den parçalar okunur, ilahiler söylenir. Ayrıca Noel, Paskalya, Haç Yortusu, Meryem Ana Günü gibi yıllık ibadetler vardır.

Hristiyanlık, herkese açık bir dindir. Dine giriş çoğunlukla kilisede vaftiz olmayla gerçekleşir. Vaftiz ve günah çıkarma ayinleri Hristiyanların önemli dinî törenlerindendir. Günah çıkarma ayini ise kişilerin papaz huzurunda günahlarını itiraf etmeleriyle gerçekleşir. Papaz; kutsal ruh adına bu kişilerin günahlarını affeder.

Hristiyanlıkta tarihî süreç içerisinde bazı mezhepler oluşmuştur. Katolik, ortodoks ve protestan mez­hepleri bunlardan en yaygın olanlarıdır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir