Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Dil ve Anlatım / Diksiyon ve Hitabet / Hukuki Hitabet Nedir Örnekleri

Hukuki Hitabet Nedir Örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar


Hukuki Hitabet Nedir 

Hukuki Hitabet Örnekleri

Hukuki Hitabet Örneği

Mahkemelerde görülen davalarla ilgili savcıların iddianemeler için, avukatların savun­ma için yaptıkları konuşmalardır.

SOKRAT’IN SAVUNMASINDAN…

Atinalılar, çok geçmeyecek, bilge insan Sokrat’ı ölüme mahkûm ettiğiniz için bu şehri lekelemek isteyenlerin lanetine maruz kalacaksı­nız.

Atinalılar, belki cezalandırılmamı önle­mek ve sizleri ikna etmek için söylemem gere­kenlerin hiçbirini söylemediğim için mahkûm edildiğimi düşünüyorsunuz. Hiç de değil: Ben, kendimi savunacak tarzda konuşmadığım için değil, cezalandırılmak istendiğim için cezalandı­rıldım; sizlerin işitmekten hoşlanacağınız şeyleri söylemediğim, pişman olduğumu söyleyerek ve ağlayıp sızlayarak diğerlerinden işitmeye alışık olduğunuz tarzda, kendi şeref ve haysiyetimle bağdaşamayacak şeyler söylemediğim için cezalandırıldım.

Tehlikeden kaçınmak için hür bir insana yaraşmayacak herhangi bir şeyi yapmayı ak­lımdan geçirmediğim gibi, kendimi, böyle savunduğum için de pişman değilim; o şekilde ya­şamaktansa, böyle savunduğum için ölmeyi çok daha tercih ederim. Ölümden kaçmak zor bir şey değil, zor olan şey doğru bildiğin yoldan ayrılmamaktır.

Artık ayrılmanın zamanı geldi, ben öleceğim, sizler yaşayacaksınız. Ama hangimizin du­rumunun daha iyi olacağını tanrıdan başkası bilemez.

Bu yayınımızda hukuki hitabete örnek olarak yukarıdaki metin verilmiştir.

1
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir