Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Hac ibadetinin nerelerde gerçekleştirildiğini öğreniniz

Merhamet, hoşgörü, sabır ve cesaret kavramlarının anlamlarını araştırınız.

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Hz. İbrahim (a.s.) ve kurban ibadeti hakkında bir araştırma yapınız
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Hz. İbrahim (a.s.) ve kurban ibadeti hakkında bir araştırma yapınız

Sponsorlu Bağlantılar


Hz. İbrahim (a.s.) ve kurban ibadeti hakkında bir araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgi­leri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Doğru cevap:

Hz. İbrahim Allah’tan bir çocuğu olması için şu şekilde ; Ey Rabbim! Bana Salihlerden (bir oğul) ihsan et diye dua etmiştir. Allah ona bir evlat vermiştir. Rüyalarında Oğlunu boğazladığını görmüştür. Bunu oğluna söylediğinde ‘’ baba Allah ne emrediyorsa onu yap’’ diye bir cevap almıştır. Oğlunu kurban etmek için mina ya gitmiştir. Oğlunu yere yatırıp bıçağı boğazına vurduğunda bıçak Allah ilahi kudreti  ile hz İbrahimin oğlunu kesmemiştir. Kur’an-ı Kerimde bu olayda Allah’ın ona nasıl seslendiğini şöyle ifade ediyor; Ey İbrahim! Gerçekten sen rüyana (emredileni yerine getirmeye azmetmek suretiyle) sadakat gösterdin. Bu sana yeter. Şüphe yok ki Biz emre imtisal etmekle nefislerine iyi davrananları böyle mükafatlandırırız. Muhakkak ki bu, açık bir imtihandı. Ve ona (boğazlamak ve emredilen işi yerine getirmek üzere) büyük bir koçu çocuğun yerine fidye verdik. (Sâffat-99-107)

Ekstra bilgi:

İslam’ın ilk dönemlerinde, paylaşma ve yardımlaşmanın en güzel örnekleri yaşanmıştır. Örneğin; Mekkeli Müslümanlar, baskılar sonucunda bütün mal varlıklarını bırakarak Medine’ye göç etmişlerdir. Bu durumda Medineli Müslümanlar, sahip oldukları maddi imkânlarını Mekke’den gelenlerle paylaşmış­lar, onlara her konuda yardımcı olmuşlardır.

 

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir