Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Hz. İbrahim’in Allah’ı arayışı hakkında bilgi veriniz.
5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Netbil Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

Hz. İbrahim’in Allah’ı arayışı hakkında bilgi veriniz.

Sponsorlu Bağlantılar


Hz. İbrahim’in Allah’ı arayışı hakkında bilgi veriniz.

Cevap:

Ülül Azam peygamberlerin 3. Olanıdır. Hz muhammed (sav) dan sonra insanların en üstünüdür.  Hz İbrahimin nesebi Nuh (as) oğlu Sam’ a dayanır. Hz. İbrahim Mezopotamya’da bulunan Keldani kavmine gönderilmiştir. Hz ibrahimin en büyük özellikliği Allah’ın varlığını akıl ve mantığıyla bulmasıdır. Allah ona Kur’anda Halil’im (dostum) diye buyurmuştur.

Putperest bir topluma gelen Hz. İbrahim Babası Azer ve toplumla bu putlarla ilgili çekişmeye girmiştir. Hz. İbrahim büyümeye başladığında inanların taptığı putların aciz olduğu ve yaratıcının başka bir şey olması gerektiğini düşünür. Önce akşa yıldızlara bakar ve bunlar benim yaratıcım diye düşünür fakat sabah yok olunca yaratıcı bir var bir yok olamaz der. Sonra güneşe bakar heralde bu benim yaratıcım diye söyler.

Akşam olunca güneş kaybolur ve benim yaratıcım bir var bir yok olmaz der. Tüm bunlar aciz varlıklardır diye düşünür bunların hepsini yaratan bir varlık olması gerekir diye düşünür ve Allah’a ulaşır. Herkesin bir gün bir panayıra gittiği vakitlerde Hz. İbrahim bir balta alarak putların bulunduğu yere girip en büyük put hariç hepsini kırmıştır.

Sonrasında baltayı en büyük putun boynuna asmıştır. Geldiklerinde tüm putların kırıldığın gören toplum çıldırmıştır. Bunu Hz. İbrahim’in yaptığını tahmin edip onu çağırmışlardır. Ona sen mi kırdın dediklerinde, o da balta kimdeyse o kırmıştır diye cevap vererek büyük bir ders vermiştir. İnsanların yaptığı bir putun hiçbir şeye gücünün yetmeyeceğini anlatmıştır.

2
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir