Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Hz. Muhammed (s.a.v.), danışmaya niçin önem vermiştir?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Hz. Muhammed (s.a.v.), danışmaya niçin önem vermiştir?

Sponsorlu Bağlantılar


Hz. Muhammed (s.a.v.), danışmaya niçin önem vermiştir? Belirtiniz.

Doğru cevap:

Hz. Muhammed insanların birbirine yardım etmesini, dayanışma sağlaması önemli bir yer tutmaktadır. Müslümanların birlikte beraberce yaşaya alışması birbirine yardım etmesi gerektiğini söylemiştir. Toplumsal düzen için dayanışma en önemli etkendir. Toplumun düzeni için insanların birbirine yakın olmalı yardımlaşmalı ve toplumu üst seviyeye getirmelidir.

Ekstra bilgi:

Hz. Muhammed (s.a.v.), kendisine peygamberlik görevi verildikten sonra insanları İslam’a davet etmeye başladığında tek başına idi. Kötülüğün, ahlaksızlığın, her türlü ayrımın yapıldığı bir toplumda o hiçbir zaman yılmamış, savaşlarda büyük cesaret örnekleri göstermiştir. Uhut Savaşı’nda dişi kırılmış, yaralanmış ancak yine de cesaretini yitirmemiştir. Peygamberimiz (s.a.v.), zaman zaman, “Allah’ım! Cimrilikten, korkaklıktan ve tembellikten sana sığınırım.”33 şeklinde dua etmiştir.

Hicret esnasında, Peygamberimizin (s.a.v.) kentten ayrıldığını öğrenen Mekkeliler, onu yakalamak için peşine düşmüşlerdir. Onlardan korunmak amacıyla Sevr Dağı’nda bir mağaraya giren Peygamberi­miz (s.a.v.), Ebû Bekir’le (r.a.) burada bir süre beklemek zorunda kalmıştır. Mekkeliler mağaranın yanına gelince Hz. Ebû Bekir’e (r.a.), “…Üzülme çünkü Allah bizimle beraber…”34 diyerek cesaret vermiştir. O, yaşamında her yönüyle bize örnek olmuştur.

Bizler de Peygamberimizin (s.a.v.) cesur ve kararlı tavırlarını örnek almalı, zorluklar karşısında sab­retmen ve yılgınlık göstermemeliyiz.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir