Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğa ve hayvan sevgisine bir örnek veriniz
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğa ve hayvan sevgisine bir örnek veriniz

Sponsorlu Bağlantılar


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğa ve hayvan sevgisine bir örnek veriniz

Doğru cevap:

“Kim bir fidan diker veya ekin ekerse, onlardan kuşlar ve diğer hayvan veya insanlar faydalandıkça Allah onu sevaptan yararlandırır. Yaptığına karşılık olarak ona sadaka sevabı olur.”

Peygamberimiz Medine yakınlarında bulunan, eskiden ormanlık iken sonradan hayvan otlatılan yer haline gelen otlak bir alan için şöyle söylemiştir.

“Kim buradan bir ağaç kesecek olursa onun karşılığında yeni bir ağaç diksin.”

Ekstra bilgi:

Hz. Muhammed (s.a.v.), kişiler arasında ayrım yapmadan herkesin hakkını gözetmiştir. Makamına, mevkisine, zenginliğine ve yoksulluğuna bakmadan tüm insanları yasalar önünde eşit kabul etmiştir. İnanç, dil, renk ve soy farkı gözetmemiştir. Onun zamanında Medine’nin önde gelen ailelerinden birine mensup bir kadın, hırsızlık yapmıştı. Bazı kimseler, Peygamberimize (s.a.v.) çok sevdiği Üsame bin Zeyd’i aracı gönde­rerek bu kişinin cezalandırılmamasını istediler.

Hz. Peygamber (s.a.v.) de bu duruma kızdı ve yanına gelen kişilere şöyle buyurdu: “Sizden önceki toplumlar, kanunları herkese eşit biçimde uygulamadıkları için yok oldular. Onlar aralarında fakir, kimsesiz bir kişi suç işlediğinde onu ağır biçimde cezalandırır­lardı. Zengin ve güçlü biri suç işlediğinde ise o kişiye ceza vermezlerdi. Allah’a yemin ederim ki bu suçu işleyen kızım Fatma bile olsa onu cezalandırırım.”38 O, her zaman ve her ortamda haksızlıklara karşı çıkmış, zayıf ve güçsüzlerin, kadınların, çocukların, yetimlerin ve yoksulların haklarını korumuştur. Hz. Muhammed (s.a.v.), hak konusunda son derece duyarlı davranmıştır. Kimseye hakkını yedirmemeye, başkalarının da hakkını yememeye özen göstermiştir. Çünkü hakkı korumak, gözetmek, barış ve huzurun güvencesidir. Öyleyse biz de kendimize karşı haksızlık yapılmasını istemiyorsak kimseye haksızlık yapma­malıyız. Hz. Muhammed (s.a.v.) gibi adil bir insan olmak için çaba harcamalı ve insanlara haksızlık yapmak­tan kaçınmalıyız.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir