Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Hz. Muhammed’in (s.a.v.) merhametliliğini gösteren bir ayet meali söyleyiniz.
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) merhametliliğini gösteren bir ayet meali söyleyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) merhametliliğini gösteren bir ayet meali söyleyiniz.

Doğru cevap:

And olsun,size kendinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki,sizin sıkıntıya uğramanız O’na çok ağır gelir.O,size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir.” (Tevbe,128)

Ekstra bilgi:

Hz. Muhammed (s.a.v.), sadece kendine inananlara değil diğer dinlere mensup insanlara da her zaman hoşgörülü davranmıştır. İnsanların inançlarına saygı göstermiştir. Onun bu tavrı nedeniyle Medineli Yahudiler ile Necranlı Hristiyanlar, inançlarını rahatlıkla yaşamışlardır. Peygamberimiz (s.a.v.), onların inançlarına, örf ve âdetlerine her zaman saygı göstermiştir. O, engin hoşgörüsü ile inansın veya inanmasın herkesin kalbini kazanmış, insanların gönüllerini fethetmiştir. Kur’an-ı Kerim’de onun bu özelliği, “…Eğer kaba ve katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi…”19 ayeti ile belirtilmiştir. Hz. Muhammed (s.a.v.), farklı dinlere mensup insanlar hastalandıklarında onları da ziyaret etmiş, cenazeleri olduğunda yanlarında yer alarak hoşgörüsünü göstermiştir.

Hz. Muhammed (s.a.v.), hayatı boyunca insana ve insani değerlere zarar verebilecek hiçbir davra­nışta bulunmamış, herkese merhametle yaklaşmıştır. O, sevgili amcası Hz. Hamza’yı öldüren Vahşi’yi bile atfetmiştir. Mekke yakınlarında bulunan Taif’e İslam’ı anlatmak üzere gittiğinde her türlü kötü muameleye maruz kalmış olmasına rağmen kendisine bu kötülükleri yapanlara beddua etmemiş ve onları atfetmiştir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir