Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Hz. Yusuf (a.s.) hangi iftiradan dolayı hapse atılmıştır?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Hz. Yusuf (a.s.) hangi iftiradan dolayı hapse atılmıştır?

Sponsorlu Bağlantılar


Hz. Yusuf (a.s.) hangi iftiradan dolayı hapse atılmıştır? Kur’an-ı Kerim mealinden Yusuf sure­sini okuyarak öğrendiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Doğru cevap:

Kralın eşinin yanında hizmetçi olarak çalışan Hz. Yusuf, Kralın eşinin ona aşık olması ve onunla birlikte olmak istemesini kabul etmemiştir. Sonrasında bunu kabul etmeyen Hz. Yusuf’a kralın eşine saldırdı diye iftira atmışlardır.

Ekstra bilgi:

Hz. Yusuf, (a.s.) o kadar güzeldi ki görenler hayran oluyordu. Kendisini satın alan vezirin hanımı da ona hayrandı ama Hz. Yusuf (a.s.), ona ilgi göstermedi. Çünkü o ahlaklı bir insandı. Allah’ın (c.c.) emirlerine aykırı davranmayı kendine yakıştıramıyordu. Günah işlemenin, Allah’ın (c.c.) emirlerine uymamanın kötü bir şey olduğunun bilinciydeydi. O, kendisini kuyudan kurtaran Rabbine karşı gelmenin yanlış olduğunu bili­yordu. Bu gibi sebeplerle Hz. Yusuf (a.s.), şeytanın aldatmalarına uymadı, ahlaklı ve iffetli davranma yolunu seçti. Bu durumu gururuna yediremeyen vezirin hanımı Hz. Yusuf’a (a.s.) iftira attı. Bu nedenle Hz. Yusuf (a.s.) hapse atıldı.

 

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir