Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

İhtiyaçtan Daha Fazla Mezun Var!

Cüneyt Özdemir’in programına katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk soruları cevaplandırdı.

İhtiyaçtan Daha Fazla Mezun Var!

Her yıl yüz binlerce öğrenci üniversiteden mezun oluyor. Bu mezun olan öğrencilerin bir kısmı iş bulabilirken çoğu ise iş bulamıyor. Sanki buradaki oranda bir problem var. Yani ihtiyacımızdan fazla mezun veriyoruz. Bu mezunları ise pek çok alanda düşünebilirsiniz. Peki neden ihtiyacımızdan fazla öğrencileri bu fakültelere alıyor ve onlara eğitim veriyoruz. Bunun yerine ihtiyacımız kadar kişi ilgili üniversitelerin ilgili bölümlerini kazansa, okusa ve mezun  olduktan sonra iş bulsa daha iyi olmaz mı? İnsanı düşündüren sorular bu sorular?

Yakın zamanda yapılan 5n1K programını pek çoğunuz izlemişsinizdir. İzlemiş olduğumuz programın bu haftaki konuğu ise Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’tu. Ziya Selçuk araştırmacı gazeteci yazar Cüneyt Özdemir’in sorularını sabırla ve ayrıntılı bir şekilde cevaplandırdı. Bu cevapları ise ekran başına kilitlenmiş ve atama bekleyen yüz binlerce öğretmen adayı da dikkatle dinledi.

Mezunlar ile İlgili Bakanın Açıklamaları

Sayın Ziya Selçuk’un yapmış olduğu açıklamalarda en dikkat çekeni ise: Her mezuna devlet iş vermek zorunda değildi. Bizim anladığımız kadarıyla Türkiye’de eğitim fakültesini bitiren herkes memur olamaz!.. Yıllardan beri süre gelen büyük bir sorun. İhtiyaçtan fazla öğretmeni mezun etmemiz. Ülkemizde çok fazla sayıda atama bekleyen öğretmen var ve yeni mezun olacak öğretmen adayları. Artık bir plan-program çerçevesinde eğitim fakülteleri mezun vermeli ve ihtiyacımız kadar öğretmen yetiştirmeliyiz.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!