Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / İlber Ortaylı Seyahatnamesi Kitap Özeti

İlber Ortaylı Seyahatnamesi Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


İlber Ortaylı Seyahatnamesi Kitap Özeti

“Seyahatnamesi” 2017 yılında Kronik Kitap Yayınevi tarafından basılan 288 sayfalık bir kitap. “Seyahatnamesi” adlı kitap ünlü tarihçi İlber Ortaylı tarafından kaleme alındı. İlber Ortaylı “Seyahatnamesi” Dünya kazan İlber Ortaylı kepçe misali gezmiş olduğu pek çok ülkeyi bir tarihçi gözüyle anlatıyor. Dünya’daki hemen hemen gezmedik yer bırakmayan İlber Ortaylı’nın ülkelere ait anektodları ise bir o kadar güzel.

İlber Ortaylı Seyahatnamesi adlı kitabının arka kapak bilgisi. 

İlber Ortaylı Seyahatnamesi kitabından küçük bir bölüm. 

Son kazılar İran tarihini daha eskilere götürüyor; inanılmaz gerçekler ortaya çıkıyor. Anadolu’nun doğusu, Yukarı Mezopo­tamya ve Batı Iran arasında arkeolojik ve yazılı malzemenin orta­ya çıkardığı çok kesin bağlar ve benzerlikler var.

Ne tuhaf ve ne kadar takdir edilecek bir tutumdur ki, Batı Azerbaycan’daki Hasanlu’da M.Ö. 1000 yılına ait kazılar Azer­baycanlı heyetler tarafından yapılıyor ve gülünç etnik yorumlara konu edilmiyor. Birtakım eski tekniklerin daha da eskiye gittiği, mesela seramikte mine kullanılmasının İran’ın bu devirlerine ait olduğu görülüyor.

Topkapı Saraylındaki sergi görüşleri değiştirir

Mimarisi ile de dünyanın en orijinal müzelerinden olan Tah­randaki İran Bastan yani arkeoloji müzesi her yıl çarpıcı yeni yorumlara yol açan yeni eserlerle doluyor.

İktisadi zorluklara ve teknik altyapının imkânsızlıklarına rağ­men İran’ın kültürü, o memleketin en büyük alçısıdır. Şiir ve ta­rihten uzak yaşayan bizim yeni nesillere göre İran’ın farkı budur. Tabii adamakıllı dünyadan bihaber olanlar da var. İran’a müda­hale edince oranın anında parçalanacağını düşünen Washington’daki çevreler yeni idare zamanında kendine gelecek gibi gö­rünüyorlar, ama erken hüküm vermeyelim.

İranlı aydının portresi

İran’ın okumuşu nedir, kimdir? Bizim ülkemize göre bütün bo­yutlarıyla abartılmış bir çevre ve o çevrenin insanını düşünmeliyiz.

Mazenderan ve Hazar kıyısının yeşillikleri yanında İran, ge­niş çöllerin ülkesidir. Başkent Tahran muhteşem bir dağın etek­lerinde yer alır, yani Guh-ı Demavend… Kuzey Tahran kışın kar görür, yazları da serindir.

Kuzey Tahran halkının refahı, geniş bahçeli evleri, yaşadıkları hayat 1960’ların hatta 70’lerin Türkiye’sinde gıpta ile anılırdı.

İlber Ortaylı “Seyahatnamesi” tavsiye ettiğimiz kitaplardandır. 

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir