Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / İlber Ortaylı Türklerin Altın Çağı Kitap Özeti

İlber Ortaylı Türklerin Altın Çağı Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


İlber Ortaylı Türklerin Altın Çağı Kitap Özeti

Türklerin Altın Çağı” 2017 yılında  Kronik Kitap yayınevi tarafından çıkarılan 304 sayfalık bir kitap. “Türklerin Altın Çağı ” kitabı Profesör Doktor İlber Ortaylı tarafından kaleme alınmış. Bilindiği üzere İlber Ortaylı Türkiye’nin en büyük tarih yazar ve araştırmacılarından. İlber Ortaylı “Türklerin Altın Çağı” kitabında Türklerin Asya’dan Avrupa’ya uzanan muhteşem tarihini destansı ve kendine özgü mükemmel üslubuyla kaleme almış.

İlber Ortaylı Türklerin Altın Çağı kitabından küçük bir bölüm  

…İşte aynı durum bizim için de tamamen geçerli. Bugün acaba yazabilir miyiz Arap-Osmanlı ülkelerinin tarihini? Çünkü Arap­ça bilmiyoruz. Elimizdeki kaynakların hepsi Türkçe diyemezsiniz, çünkü değil. Beyler Türk’müş, sancakbeyi Türk, bu yeter mi her şeyi kavramaya? Tabii ki hayır. Toplumun bir de öbür tarafı var, madal­yonun öbür yüzünü de bileceksin. Araplar için geçerli olan; Sırp, Helen, Bulgar ve diğer unsurlar için de geçerli. Demek ki bu şekilde Osmanlı dünyasını da anlayıp ne olduğunu kolay yorumlayanlayız. Bütün bunlar olmadığı sürece tabii ki ders kitaplarımıza sıhhatli, oturmuş bilgi koyamayız.

Bizde, sadece bizde de demeyelim, üniversal tarih sentezlerinin yapılmadığı, yazılmadığı yerlerde; aydınların sıhhadi bir kronoloji ve senkronoloji duyargası bile gelişmemiştir. Dünya tarihi ve filoloji dalında bilim kadrolarının çalışmadığı bir ülkede, maalesef büyük zorluklar ortaya çıkar. Bu zorlukların başında da mesela tarihin bir medhiyeler-reddiyeler kültürü şeklinde idrak edilir hale gelmesi ya­tıyor. Bu da tabii sırf Türkiye’de değil, bir sürü ülkede var. Daha çok Balkan ülkelerinde, fakat asıl felaketi de Sovyet artığı ülkelerde. De­mek ki Rus historiyografisi ve Sovyet Marksizmi hiçbir ciddi gelişme getirememiş, geride birtakım iptidaî bakışlı tarih yazanlar bırakmış­tır. Tarihe böyle bakarak ancak efsaneler yaratılır. Rusya’da bugün öyle insanlar var ki neredeyse fiction (kurmaca) yapıyorlar tarih diye ve bunlar kabul de görüyor, taraftar topluyor, okunabiliyor.

Böyle ilanihaye abartılmış, gerçek dışı unsurlarla yazılmış tarih­ler var. İnsan şaşıyor. Problem var, yok değil. Bu hakikaten gülünç ve rahatsız edici. Türkiye’de de bir ölçekte böyle bir problem var. Kuşkusuz bütün bu sorunların üstesinden gelebilmek için evvela…

Türklerin Altın Çağı kitabının arka kapak bilgisi

İlber Ortaylı’nın kaleme aldığı “Türklerin Altın Çağı” tavsiye ettiğimiz kitaplardandır. 

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir