Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / İlber Ortaylı Türklerin Tarihi 2 Kitap Özeti

İlber Ortaylı Türklerin Tarihi 2 Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


İlber Ortaylı Türklerin Tarihi 2 Kitap Özeti

“Türklerin Tarihi – 2 Anadolu’nun Bozkırlarından Avrupa’nın İçlerine” 2016 yılında Timaş Yayınlarından çıkan 288 sayfalık bir kitap. Türklerin Tarihi – 2 kitabının  yazarı İlber Ortaylı. İlber Hoca’nın ilk kitabının devamı niteliğinde olan bu kitap Anadolu’nun bozkırlarından Avrupa’nın içlerine doğru devam eden Türklerin Tarihini okuyacaksınız.

Türklerin Tarihi 2 kitabı tavsiye ettiğimiz kitaplardandır. 

Türklerin Tarihi 2 kitabından küçük bir bölüm

********************

Kendimizi nasıl konumlandıracağız? Biz kimiz? Batı ne?

Biz Türk’üz. Bu rastgele söylenmiş bir söz değildir. Türkler özgün bir millettir. Akdeniz medeniyetine geç giren bir unsurdur. Batı’da bir kavimler göçü vardı. 5., 6., 7. hatta 8. ve 9. asırda gelenler oldu fakat bunlar tam Akdeniz’e yer­leşmediler, Orta ve Kuzeybatı Avrupa’ya ilerlediler. Hâlbuki Akdeniz’in bağrına gidip yerleşen, sanki oradaki 5000 yıllık milletlerden biriymişiz gibi hareket eden sadece biz olduk ve böyle başka bir toplum da yok. Dinimiz, törelerimiz ve askerî teşkilatımızla gelip yerleşmişiz buraya. Ne kadar Akdenizli olsak, ne kadar bu uygarlığın içine girsek ve Avrupa’ya intibak etsek de kendine özgü taraflarımız çoktur.

Bir de Avrupalılık meselesi var…

Avrupalılık aslında çok eski bir olgudur ve bugünkü Av­rupalılık şuuru 16. asırdan beri var olan bir şuurdur. Bunu şunun için vurguluyorum; bu şuurun var olması birtakım çatışmaları engellemiyor. Bunun üzerinde kesin olarak dur­mamız gerekir. Haritalarına baktığımız zaman hesaplamalar tamamen Eurosantrik (Avrupa merkezli) olarak yapılır. Do- ğu-Batı ayrımı da buradan kaynaklanır zaten.

Batı ve Doğu arasındaki ilişkilerde bütün Doğuluları aynı sepete koyup inceleyemeyiz ama tarihte böyle bakılıyor. Başlarda Haçlı Seferleri sırasında Hıristiyan Batı, Müslüman Arapları “Saracen” olarak nitelendiriyor. Ispanya’da hâkimiyet kuran, bizim “Mağribî” dediğimiz Müslüman Araplara Ba­tıklar Moorlar” diyor. Asıl önemli olan şudur; 13.-14. asırlardan itibaren Barı’da “Müslüman” demek, “Türk” demekti. Bu Türk kavramı “Moorlar” gibi, hatta “Saracen” gibi çok…

********************

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir