Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / İnsan paylaşma ve yardımlaşmaya niçin ihtiyaç duyar?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

İnsan paylaşma ve yardımlaşmaya niçin ihtiyaç duyar?

Sponsorlu Bağlantılar


İnsan paylaşma ve yardımlaşmaya niçin ihtiyaç duyar?

Cevap: Çünkü insan sosyal bir varlıktır. Bu dünyada insana en büyük yardımı yine insanlar yapar. Bunun için insanların dayanışma içinde birlik içinde bu bilinç içinde yaşaması gerekir. Mesela zorda kalan bir insana yardım elini hemen çevresindeki insanlar uzatmalıdır. Böylece hem toplum içinde yardımlaşma duygusu yerleşir hem de o kişinin sorununa çare bulunmuş olur.

Ekstra bilgi:

İnsan toplumsal bir varlıktır. O, yaşamak için birçok şeye ihtiyaç duyar. Yemek, içmek, barınmak, sevmek, sevilmek bunlardan bazılarıdır. Bu ihtiyaçların karşılanması için insanın diğer insanlarla bir arada yaşaması gerekir. Çünkü insan, maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için başkalarına muhtaçtır.

Toplumu bir vücuda, insanları da bu vücudun organlarına benzetebiliriz. Vücudun organları işlevlerini yerine getirmek için nasıl birbirine ihtiyaç duyuyorsa toplumda yaşayan insanlar da aynı şekilde birbirine muhtaçtır. Çünkü toplum içerisinde yaşayan insanlar, birbirleriyle yardımlaşarak yaşamlarını sürdürürler. Öğrencinin öğretmene, hasta olanların doktora, arabası arızalananların tamirciye ihtiyacı vardır. Terziden marangoza, mühendis, mimar ve avukattan işçiye kadar toplumda herkes birbirine ihtiyaç duyar.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir