Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

İnsanlar Neden Karanlıktan Korkar

İnsanlar Neden Karanlıktan Korkar yazımızı incelemeye ne dersiniz?

İnsanlar Neden Karanlıktan Korkar

Etraf karanlık olduğu zaman büyük küçük fark etmez birçok kişi karanlıktan korkar. Bunun en büyük sebebi, biz insanların gündüzleri aktif olup geceleri uyuyor olmamızdır. Akşam olduğu zaman veya elektrik gittiği zaman etrafa karanlık çöker. Böyle zamanlarda birçoğumuzda korku hissi olur. Karanlıkta duyulan en ufak bir ses bizlerde ürperti yaratır. Peki bunun sebebi ne? Neden bizler karanlık olduğu zaman korkarız? Hadi gelin bugün sizlerle biz insanların neden karanlıktan korktuğumuzu konuşalım…

İnsanlar Neden Karanlıktan Korkar?

Geceler bizim için uyku zamanıdır. Gün ışığıyla birlikte güne başlarız. Gün ışığına alışmış olan bizler için akşam karanlığı içimizde farklı duygular oluşturabilir. Bunun en önemli sebebi görme yetimizin karanlıkta az olmasından kaynaklıdır. Akşam olduğu zaman görüşümüz oldukça azalır ve bunun için birçok ışık kaynağı kullanırız. Fakat ne olursa olsun gündüz görebildiğimiz kadar alanı akşam göremeyiz.

Bir akşam hep birlikte ailenizle birlikte televizyon izlediğinizi düşünün. Sonrasında birden bire elektrik gidiyor. Her ne kadar etrafınızda insanda olsa etrafı birden göremiyor olmanız sizde korku ve ürpertiye sebep olacaktır. Neredeyse her şeyi kontrol eden bizler, birden karanlıkta kaldığımız zaman içimizdeki ürpertiye engel olamıyoruz. Bunun en büyük sebebi vücudumuzun kendini savunmasız hissettiğidir.

Etrafın karanlık olması, artık herhangi bir şeye karşı hazırlıksız olduğumuz hissine kapılmamızı sağlar. Gözlerimizle etrafı iyi göremediğimiz için, vücudumuz sanki her an bir tehlikeymiş hissine kapılır ve buda bizim korkmamıza sebep olur. Bu bizim doğamızda olan bir şeydir. Tabi karanlığa fobisi olan kişilerde durum daha farklı olabilir. Yukarıda anlattığımız durum tamamen sahip olduğumuz vücut yapısı ve anatomisine bağlı olarak önemsiz derecede sayılacak vücut tepkisidir. Fakat konu karanlık fobisi olunca durum daha farklıdır. Bunun sebebi genelde fobilerde insanın psikolojik ve ruh sağlığını etkileyen bir olayla karşı karşıyayızdır. Fobiler psikolojik ve biyolojik birçok sebebi olabilir. Psikologlar bile fobilerin nedenini tam olarak açıklayamamakla birlikte kaygı rahatsızlıkları çerçevesinde değerlendirip kişisel farkların fobilerin oluşmasın rol oynadıklarını söylerler.

İnsanlar Neden Karanlıktan Korkar aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
4
happy
2
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!