Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Size göre kurban etinin nasıl değerlendirilmesi gerekir?

Doğru konuşmak, verilen sözü tutmak ve emaneti korumakla güvenilir olmak arasında nasıl bir ilişki vardır

8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

İnsanlara değer verdiğinizi nasıl gösterirsiniz?

Sponsorlu Bağlantılar


İnsanlara değer verdiğinizi nasıl gösterirsiniz? Arkadaşlarınızla konuşunuz. 

Cevap: İnsanlara değer verdiğimizi onları düşünerek zor günlerinde onların yanında olarak, mutlu günlerinde o mutlu anlarını paylaşarak gösterebiliriz. Mesela bir arkadaşımızın düğün ya da cenazesi varsa onun yanında olmak gerekir. Bunun yanında maddi olarak sıkışık durumda olan dostlara da yardım eli uzatmaktan ara sıra da olsa onların halini hatırını sormaktan vazgeçmemeliyiz.

Ekstra bilgi:

İslam dinine göre insan üstün ve şerefli bir varlıktır. Bu nedenle her tür saygıya layıktır. Dinimiz de insanlara anlayışlı, hoşgörülü ve kibar olmayı öğütlemiştir. Peygamberimiz (s.a.v.), insanlara değer verir, onların daha iyi yaşayabilmeleri ve kendilerini geliştirebilmeleri için çalışırdı. Çünkü Allah (c.c.), insana büyük değer vermiş ve onu en güzel biçimde yaratmıştır. Kur’an-ı Kerim’in, “’Biz hakikaten insanoğ­lunu şan ve şeref sahibi kıldık…” ayeti de buna işaret etmektedir.

Hz. Muhammed (s.a.v.), bulunduğu toplulukta kendisine ayrıcalıklı davranılmasını istemezdi. Çev­resine ve diğer insanlara karşı daima eli açık, kibar ve saygılıydı. Komşusunun rahatsız olabileceği her türlü davranıştan sakınırdı. Evine gelene ikramda bulunur, bir şey isteyeni geri çevirmezdi.

Hz. Peygamber (s.a.v.), kendini hiçbir zaman başkalarından üstün görmezdi. Kendisiyle konuşmak isteyenleri dikkatle dinler, onlara karşı nazik ve kibar davranırdı. Bir yere konuk olarak gittiğinde kendi­sine aşın saygı gösterilmesini istemezdi.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir