Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

Mehmet Anıl Afet Kitap Özeti

Selçuk R. Şirin Bir Türkiye Hayali Kitap Özeti

Ana Sayfa / Kitap Özetleri / İrfan Değirmenci Bir Uyuyup Uyanalım Kitap Özeti

İrfan Değirmenci Bir Uyuyup Uyanalım Kitap Özetiİrfan Değirmenci Bir Uyuyup Uyanalım Kitap Özeti

Bir Uyuyup Uyanalım” 2017 yılında İnkılap Kitabevi’nden çıkan 496 sayfalık bir kitap. “Bir Uyuyup Uyanalım” kitabının yazarı ise araştırmacı gazeteci İrfan Değirmenci. İrfan Değirmenci “Bir Uyuyup Uyanalım” kitabında Türkiye’nin yakın tarihini anlatıyor. Kitabı İrfan Değirmenci’nin kendine özgü mükemmel bir üslupla kaleme almış.

Bir Uyuyup Uyanalım kitabından küçük bir bölüm

 “Belki sizleri bir daha göremem, belki müritler mürşitle­rini yaşatır bilemem, belki ben size layık değilim, belki benim ömrüm vefa etmez…”

Hilmi Hoca Efendi, gözyaşları içinde kendisinden geçiyor, en yakın halkanın içinde olanlar da onun histerik hallerinin etkisine giriyor, arkalardan biri “Allah” diye bağırıp kendini yere atıyordu. Televizyonda son aylarda sıkça gösterilen bir sahnenin kötü bir kopyası gibiydi her şey. Emrullah yanında­ki Muhtar Himmet’e mendil uzattı, “Sil muhtar gözyaşlarını, Ankara’dan gelen mesajı ileteceksin daha unutma, gücünü top­la, gidelim yanma hoca efendinin yatsıdan önce,” dedi. Muhtar, erkek talebe yurdu diye anılan binanın çatı katında kapısında “toplantı salonu” yazan mescidin gülsuyu kokulu halılarının üzerinde yuvarlana yuvarlana Hilmi Hoca’nın yanına kadar sokuldu, “Hocam lokma dağıtımından sonra bir mevzuyu gö­rüşmek istiyorduk,” dedi. Hilmi Hoca, önce hiç oralı olmadı, “Ankara’daydım da, onu diyecektim hocam,” sözünü işitene dek etrafında kimse yokmuş gibi davrandı, gözleri yarı kapalı homurdanıyordu, birden “Benim odaya gelin de konuşalım o halde,” dedi.

Hilmi Hoca’nın erkek talebe yurdu dedikleri binadaki odası, kız yurdundakinden farklı olarak hemen giriş katında değil yatakhanelerin olduğu üçüncü kattaydı. Odadan bakınca demir ranzalar görünüyordu, odanın kapısı çoğu zaman açıktı. Bu kerameti kendinden menkul adam, zaman zaman gözüne…

İrfan Değirmenci’nin kaleme aldığı “Bir Uyuyup Uyanalım” tavsiye ettiğimiz kitaplardandır. 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!