Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / İskender Pala Abum Rabum Kitap Özeti

İskender Pala Abum Rabum Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


İskender Pala Abum Rabum Kitap Özeti

“Abum Rabum” 2017 yılında Kapı Yayınlarından çıkan 528 sayfalık bir kitap. “Abum Rabum” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler kalemlerinden olan İskender Pala tarafından kaleme alınmış. “Abum Rabum Kitap Özeti“ne baktığımızda ise Roma, Kudüs ve İstanbul ekseninde bir casusluk hikayesinin anlatıldığını görüyoruz.

Abum Rabum kitabından küçük bir bölüm

…önce krala beşinci kademe şifreyi ve şifreli taşın yerini söyle­yip boşaltılması gereken kumu anlatmakmış niyeti. Meğer zeki mimar, Antiochos bu abideden daha iyisini yaptırmak yahut fikrini değiştirip başka yere gömülmek isterse diye bütün bi­nayı bir anda yıkıp yumurta yumurta taş yığınına döndürecek bir mekanizma daha düzenlemiş. Antiochos mezara gömül­dükten sonraki sekizinci gün devreye girecek bu mekanizma­ya göre temiz kalp eşiğine gizlediği taşm çıkarılıp haznesinde biriken kumun boşaltılması, sonra da her kırk yedi yılda bir bu işlemin tekrarlanması gerekecekmiş. Sin-Ammar, Şamas, Sin ve îştar’ın, yani Güneş, Ay ve Jüpiter’in gökte aynı dizilim­de buluştukları kırk yedinci yıllarda, biriken bu kumların bo­şaltılmasını bir vasiyet olarak hanedanına tembihlemesini de kraldan isteyecekmiş. Çünkü eğer o taşın haznesinde biriken kum boşaltılmazsa ilk kırk yedinci yılın sonunda saray kendi­liğinden çöküp çakıl yığınına dönecek ve zamanla kralın meza­rı üstünde yumurta taşların yığıldığı devasa bir tümülüs yahut kümbet görünümünü alacakmış. Bütün bunlar kral hayattay­ken kazara olur da kral hâzinesine yeniden ulaşmak isterse, o vakit de hazırladığı diski kullanacakmış. Sin-Ammar krala bü­tün bunları söylemek için yanma varmış. O sırada şafağın kı­zıllığı ufku hareketlendirmekteymiş. Dağların sırtından güneş yü­zünü gösterdi gösterecek… Ne çare kral güneşin o muhteşem doğumunu izlemek yerine sahte bir tebessümle Sin-Ammar’m koluna girip teras burcundaki mazgallara kadar götürmüş ve muhafızlarının yardımıyla aşağıya ittirivermiş. Sin-Ammar çırpınarak mermer terasa doğru düşerken haykırmış:

“Diğer taş kralım, kumu boşaltılacak diğer taş!.. Beşinci adım!”

Selim derin bir nefes aldı. Bir yandan Sin-Ammar için üzülürken diğer yandan “Güzel hikâyeymiş!” deyip gülüm­sedi. Okuduğu her satırda gözünün önünden hep Sümerler’in geçtiğini ve onların ardılları olan Asurlular, Babilliler ve Akatlar’m dünyasında dolaştığını ve bu çağrışımı yapan…

İskender Pala’ nın kaleme aldığı Abum Rabum tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
1
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir