Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Kitap Özetleri

İskender Pala Kalp Kitap Özeti

Edebiyat severler İskender Pala‘nın yazmış olduğu Kalp kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

İskender Pala Kalp Kitap Özeti

Kalp” 2019 yılında Turkuvaz Kitaptan çıkan 328 sayfalık bir kitap. “Kalp” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan İskender Pala tarafından kaleme alınmış. “Kalp Özeti”ne baktığımızda ise Aşk ve nefret, iyilik ve kötülük, saadet ve keder, iman ve inkârın anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

Bir kalbi, üstelik de yalnızca içeriden açılan bir kalbi kilit­li tutmak için duygusuz olmak lâzımdır. O kalp ki yalnızca duygu pompalamıyor; biz farkında olmasak da asıl işi kan pompalamak. Onu “tertemiz” görmek isteyişimiz, temizliğiy­le övünmemiz veya temiz kalplileri tercih etmemiz, belki de kanımızı bıkmadan yorulmadan temizleyip durduğu için, kim bilir? Temiz kalp elbette çok değerli ama bazılarında olduğu gibi içeriden kilitleyecek kadar som altından yapılmış değil, sonuçta o da bir et parçası. Kırıldığına bakmayın, pıhtılaşmış kam kuşatan bir kas yığını işte. Kan ağladığı, kanadığı veya kanattığı ise hep kanla dolu oluşundan kinâye. Bazen karardı­ğı veya parladığı söylenir, aldanmayın, o da bir mecazdan iba­ret, ne parlıyor ne de kararıyor. Kararmadığının delili, dıştan koyu kahve, içten koyu kan kırmızı renge sahip oluşu. Üstelik bu rengi hiç değişmiyor.07

Yine de kalp bu… Seviyor ama okşamak için elleri yok. Tıbben ağrıması mümkün değil ama bir şekilde ağrıyor işte. Beyne musallat olan migrenden daha şiddetli bir ağrısı var. Hafızası da beyin hafızasındamdaha kuvvetli. Ayaklarımızın veya beyin hücrelerin götüremediği yerlere kadar götürdüğü biliniyor ama asla ne kendisi bir taşıma aracı ne de bizden taşıma ücreti talep ediyor. Biz onu terk etmezsek o bizi terk etmiyor. Nadiren de olsa sahibine iyilik yapacağı tutarsa cildine güzellik^ yüzüne aydınlık, saçına parlaklık, gamzele­re keskinlik katarak bunu gösteriyor ve sahibine yaşadığını bütün hakikatiyle hissettiriyor. Bedendeki diğer organlar, söz gelimi böbrek, karaciğer, akciğer öyle kendi hallerinde diğer organlarla uyum içinde çalışırken bizimki birden dü­zeni bozup her şeyi allak bullak ediveriyor.

Eğer böyle bir gün yaşarsanız bilin ki kalbiniz de yaşadığını hissediyor demektir.

İskender Pala’ nın kaleme aldığı Kalp tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close