Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Yuval Noah Harari Homo Deus Yarının Kısa Bir Tarihi Kitap Özeti

Zülfü Livaneli Huzursuzluk Kitap Özeti

Ana Sayfa / Kitap Özetleri / İskender Pala Karun ve Anarşist Kitap Özeti
Karun ve Anarşist Kitap Özeti

İskender Pala Karun ve Anarşist Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


İskender Pala Karun ve Anarşist Kitap Özeti

“Karun ve Anarşist” 2017 yılında Kapı Yayınları’ndan çıkan 320 sayfalık bir kitap. “Karun ve Anarşist” kitabının yazarın ise Divan edebiyatını sevdiren adam olarak bilinen Prof. Dr. İskender Pala. İskender Pala “Karun ve Anarşist” kitabında tarihe yön veren kızgınlıkların, öfkelerin ve tarihi aşan aşkların romanını kaleme almış.  Anadolu coğrafyasının kaderine bilgece bir gözle bakmış. İskender Pala’nın kaleme aldığı “Karun ve Anarşist” zevkle zevkle okuyacağınız kitaplardan. “Karun ve Anarşist” kitabının ilk baskısının ise 150.000 adet olması dikkat çeken unsurlardan bir tanesi.

İskender Pala Karun ve Anarşist kitabından küçük bir bölüm

…mutlu etmez!” diye minidendi, Nezaketen kralın gönlünü hoş etme eğiliminden o anda vaz geçti ve başta söyledi­ği gibi, kimseye yaranma kaygısı taşımadığını göstermek için “Giritli Tellos’u gördüm,” dedi kısık bir sesle, “Yüce Rrezüs!” bile demeden ve sonra devam etti onun “Neden?” diye soracağını bile bile:

“Çünkü Tellos zengin bir ülkede yaşıyordu, güzel ve erdemli oğullara sahipti, evinde başka çocukların da doğduklarını ve yaşadıklarını gördü; üstelik itibarlıydı, imkânları pek çok kişiden fazlaydı ama onu mutlu say­mamın sebepleri bütün bunların dışındadır.”

Krezüs bu sefer dayanamadı:

“Nedir Solon!”

Kralın sesindeki soğukluk hissedilmeyecek gibi değil­di. Solon bir an duraksadı, “Acaba?” dedi içinden, “gazabı­na uğrar mıyım?” Sonra “Öyle de olsa doğrudan şaşamam. insan iyi bir addan başka ne için yaşar ki?” Ve hiç eğilip bükülmeden ona saygısını gösterme yolunu seçti; gerçeği dillendirerek:

“Tellos’un ömrü parlak bir son ile taçlandı da ondan Aslan Kral! Mutluluk ona ölürken gelmişti. Başkalarının acılarından, geçmiş felaketlerinden ders alarak yaşadı ve yurdu için komşu tiran ve site hainleriyle çarpışırken düşmanını önüne katıp kovaladığı bir sırada ölümlerin en güzeli onu buldu ve son nefesini yüzünde bir gülüm­semeyle verdi. Ruhundaki sevinci yansıtan bir gülümse­me… Mutluluğun gülümsemesi… Ve Giritliler bir tören düzenlediler onun için, tam da düşmüş olduğu yerde… Ve onu çok ululadılar!”

Krezüs burnundan solumaya başladı. Tellos’un ölüm hikâyesini Meğil, salonu dolduran soylular ve konukla…

************************

…yoksa yalnızca arabadan değil kafileden de atar, kelleni kur­da kuşa yem ederim; tanrıların lanetine uğrarsın!”

Halludas, kervanın yola çıkacağı günün sabahında [evinden tapınağın bahçesine baktı. Mehte, Aslan Kral’m Delphoi’ye göndereceği her şeyin orada toplandığını söylüyordu. Mandalardan, sığır ve davarlardan boy boy sıra­lanmış kurbanlık altı yüz altmış altı hayvan, bütün pazarlardan toplatılmış altın ve gümüş işlemeli yataklar, altın sahan ve piyaleler, erguvan renkli kumaş ve gömlekler, altışarlı katar oluşturan katırlar ve mandalar Paktolos’un kıyılarında sıra sıra dizilmişlerdi. Her sununun adedi altı ve katlan ile düzenlenmişti. Altı öküzün çekeceği bir ara­bada da som altından bir aslan heykeli vardı. Halk akın akın gelmeye devam ediyor, karınca kararınca hâzineye bir şeyler sunuyor, herkes tanrıları savaşta kendilerini korumaları için bir hediye gönderiyordu. Sektörde ay­lardır altın eşyalar eritilip külçe hâline getirilmiş ve her biri en az iki talantonluk 117 külçe üst üste yığılmıştı. Ayrıca iki büyük arabanın üzerinde de biri gümüş, diğeri altın dövme 600 amforalık iki ayn krateros yer alıyordu. Yol boyunca iğne iğne nakışlanacak krateroslardı bunlar, ilave yemek takınılan, kılıç ve mızraklar, aslan ve ceylan postları, kâhinler için kumaş toplan ile giyecek ve yiyecek sunulan taşıyan en arkadaki katır dizileri ise kervanın en değersiz alayı sayılırdı.

Halludas, “Zor ve uzun bir yolculuk olacak!” dedi Mehte’ye veda etmeden evvel. Sonra da -Tanrı affetsin için­den “Ne kadar sürerse sürsün, kimin umurunda!” diye geçirdi. Aslında Kral Krezüs’ün Pers şahı Keyhüsrev ile…

İskender Pala Karun ve Anarşist Kitabının arka kapak bilgisi. 

2017 yılında ses getirecek kitaplardan biri olmaya aday olan “Karun ve Anarşist” tavsiye ettiğimiz eserlerdendir. 

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir