Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Hz. Yusuf (a.s.) hangi iftiradan dolayı hapse atılmıştır?

Kamu malına zarar vermek niçin kul hakkı yemektir?

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / İslam dini niçin alkollü içki içmekten kaçınmamızı istemiştir?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

İslam dini niçin alkollü içki içmekten kaçınmamızı istemiştir?

Sponsorlu Bağlantılar


İslam dini niçin alkollü içki içmekten kaçınmamızı istemiştir? Tartışınız.

Doğru cevap:

Alkol tüm kötülüklerin anasıdır. Alkol insanların şuurunu, dengesini, bilincini yok ettiği için, insanların ve toplumun ahlakını bozduğu ve ciddi bağımlılıklar oluşturduğu için yasaklanmıştır.  Bedene birçok zararı bulunmaktadır.

Ekstra bilgi:

Alkole genellikle çevrenin etkisiyle başlanır. Alkol, kimi zaman yalnızlıktan kurtulmanın veya sorunlar­dan kaçmanın bir aracıymış gibi görülebilir. Ancak alkol, insanın gerçekte hiçbir sorununu çözmez çünkü alkolün kendisi bir sorundur ve insan sağlığına büyük zarar vermektedir.

İslam dini, insan ve toplum sağlığına zararlı olan uyuşturucu maddeleri yasaklamıştır. Dinimize göre her türlü uyuşturucu madde haramdır. Peygamberimiz (s.a.v.), “Sarhoşluk veren her şey haramdır.” buyurmuştur. Uyuşturucu maddeleri kullananlar zamanla bağımlı hâle gelerek sürekli bunları kullanma ihtiyacı duyarlar. Bu maddeler insan sağlığına zarar verir. Bu nedenle her türlü uyuşturucudan uzak dur­malıyız.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir