Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Kitap Özetleri

Istrancalı Abdülharis Paşa Kitap Özeti Berk Yaltırık

Edebiyat severler Berk Yaltırık‘ın yazmış olduğu Istrancalı Abdülharis Paşa kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Berk Yaltırık Istrancalı Abdülharis Paşa Kitap Özeti

Istrancalı Abdülharis Paşa” 2019 yılında İthaki Yayınlarından çıkan 488 sayfalık bir kitap. “Istrancalı Abdülharis Paşa” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Berk Yaltırık tarafından kaleme alınmış. “Istrancalı Abdülharis Paşa Özeti”ne baktığımızda ise hırsının kölesi derebeylerinin, geceleri dolaşıp kapıyı pencereyi tırmalayan şeylerin, insan suretli canavarların, efsaneyle hakikatin birbirine karışıp tarihin sislerinin ardına gömülen, kâh kanlı baskınlara tutulan kâh geleneklerin kamçısı altında inleyen Balkan tarihine uzanan karanlık bir araştırmanın serüvenin anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

…Ercan la birlikte bu mevzuları konuşmuştuk. Şehirde ne kadar çok ölüm var, neden korkutucu…

Güldem ansızın sözünü kesti: “Tamam tamam, açıklamana gerek yok…”

“Bizim Edirne’de acayip hikâyeler hep dolanır. Define me­raklıları cin falan gördüklerini söylerler. Tam onları düşünüyor­dum. Bir de Balkan Savaşı var…”deyiverdi Asil.

Güldem başım şaşırmış bir şekilde kaldırdı: “Balkan Savaşı mı? Ne alakası var aşkım?”

Asil: “Yüz yıl önceye bakarsan tabii…” diye cümleye başla­yınca Güldem gülümseyip: “Doksan bir!” diyerek düzeltti. Asil gülümsedi. Sonra da şehri göstererek anlatmaya başladı: “Dok­san sene veya yüz sene. Şehir Balkan Savaşı’nın yıkımını üze­rinden on yıllar sonra ancak atabilmiş. Şehirde hâlâ dedesinden babasından dinlediği Balkan göçü hatıralarım hafızasında tutan­lar var. Bu şehir çok ölüm görmüş. Çoğu mezarlık arazisine de yakın zamanda apartmanlar yapıldığından, insanlar sürekli tuhaf söylenceler çıkarıyorlar. İşte tüm bunları düşünüyordum.”

Güldem sırıttı: “Bir de bana dersin ‘Nasıl korku izleyebiliyor­sun diye. Sen bunları mı düşünüyorsun? Bu havada ve böyle bir evde? Kapıda görünce sarılmamam affediyorum şimdilik.” Genç kadın sevgilisine daha da sokularak konuşmasını sürdürdü: “Bir kadından daha bahsettin, o kim?”

Asil gerildiğinden: “Hangi kadın?” diye soruverdi.

Güldem kıkırdayarak cevapladı: “Oh! Başka da var demek. İtiraf edin bakalım Asil Bey!” Başım kaldırıp Asilin gözlerinin içine bakarak gülümsedi: “Hiç şaka yapmaya gelmiyor sana da. Beyazlı kadından bahsetmiştim.”

Asil yeni bir gerginlik başlamadam kurtulduğundan rahat bir nefes aldı: “Bir ara gazeteler yazdı insanlar konuştu ya! Öyle di­yorlardı. Yıldırım mezarlığında dolaşan beyazlı kadın! Ama baş­ka şeyler diyenler de oldu.”

Berk Yaltırık’ ın kaleme aldığı Istrancalı Abdülharis Paşa tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close