Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / İyi ve yardımsever bir insan olmak için zengin ve varlıklı olmak gerekir mi?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

İyi ve yardımsever bir insan olmak için zengin ve varlıklı olmak gerekir mi?

Sponsorlu Bağlantılar


İyi ve yardımsever bir insan olmak için zengin ve varlıklı olmak gerekir mi?

Doğru cevap:

Hayır, gerek yoktur. Çünkü insanın yardım sever biri olması için zengin veya varlıklı olmasından çok ahlaklı ve vicdanlı olması gerekmektedir. İnsan başkalarına yardımcı olma erdemini ancak bilinçli olursa yerine getirebilir. Bu bakımdan bir çok zenginin daha da para kazanma hırsıyla insanlığından çıktığına şahit oluruz.

Ekstra bilgi:

İnsan toplumsal bir varlıktır. Toplumda herkes aynı imkânlara sahip değildir. Çevremizde, yoksul ve muh­taç pek çok insan yaşamaktadır. Bu insanlar, hayatlarını zor şanlarda sürdürmektedirler. Onlara yardım etmek hem insani hem de dinî sorumluluklarımızdandır. Dinlerde, ihtiyacı olanlara para, yiyecek ve giyecek gibi yar­dımlar yapmak, Yüce Allah’ın (c.c.) hoşnutluğunu kazanma yollarından biri kabul edilir.

Bütün dinler iyiliği ve yardımseverliği öğütlemiştir. Kur’an-ı Kerim’de başkalarına yardım etmeyi öğütle­yen pek çok ayet bulunur. Bu ayetlerden birinde Yüce Allah(c.c.), “…İyilik ve (Allah’ın yasaklarından) sakın­ma üzerinde yardımlaşın, günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın…” buyurmuştur.

İslam dini; özünde iyilik amacı bulunan bütün güzel davranışları, yoksula verilen bir yiyeceği, insanlara bir şey öğretmeyi, yaşlıya saygı göstermeyi, düşen bir çocuğu kaldırmayı, ağaç dikmeyi vb. davranışları iyilik olarak kabul eder. Ayrıca sadaka, kurban, fitre de İslam’da yardımlaşma amacıyla emredilen ibadet­lerdendir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir