Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Japonya Eğitim Sistemi

“Japonya Eğitim Sistemi” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Japonya Eğitim Sistemi

Japonların ne kadar zeki olduğunu tüm dünya bilmektedir. Yıllardır süregelen bu zeki ve çalışkanlığın eğitim sisteminden kaynaklandığını elbette düşünmeden söyleyebiliriz. Türkiye’deki eğitim sistemiyle neredeyse paralel ilerleyen Japonya eğitim sisteminin bizi bu kadar geride bırakmasının asıl nedeni bakış açısıdır.

Tsunamiler, nükleer bombalar ve dış güçler tarafından defalarca felaketlere konu olmuş Japonya’nın eğitim sisteminin diğerlerinden ayırt edilebilir birçok yönü vardır.

Öğrenme – Öğretme

Japonların eğitim konusunda başlıca kuralları “Yaparak öğretme” üzerine kuruludur. Öğrencileri erdemli ve saygılı yetiştirmek onları dahi olarak yetiştirmekten çok daha önemlidir. Genellikle ahlak ve saygı üzerine kurulu bu eğitim sisteminde aileler de öğretmenler de çocukların nasıl davranmasını istiyorsa, o şekilde davranarak onlara iyi örnekler olmaya çalışırlar.

Okul Öncesi Eğitim

Japonya’daki çalışan nüfus dünyanın geri kalanına göre daha fazla olduğu için okul öncesi eğitim oldukça yaygın görülmektedir. Genellikle 0-3/3-5 yaş arası çocuklar için ikiye ayrılan okul öncesi eğitimde de ahlak kuralları kendini göstermektedir.

Üst Düzey Okullar

İlkokullar dahil olmak üzere her türlü aşamada okullarda sanat atölyeleri, fen laboratuvarları, yüzme havuzları ve spor salonu bulunmaktadır. Öğrencilerin sağlıklı ve aktif bir şekilde yetişmesi için her türlü imkan sunulmaya çalışılır.

Sorumluluk Duygusu

Öğrencilerin ahlaki değerleri konusunda oldukça ısrarcı olan Japonya’da hizmet personelleri bulunmaz. Öğrenciler düzenli bir şekilde sınıf ve okul temizliği yapmakla görevlidirler ve yıllardır bu düzen bozulmamıştır. Öğrencilere sorumluluk duygusu aşılamak adına bu yönteme başvurulmuştur.

Esnek Müfredat

Japonya, dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek öğrencilerine o dönemin gerekliliklerine dair bir ders sistemi oluşturmaktadır. Kalıplaşmış eğitimden köşe bucak kaçıyorlar da diyebiliriz.

Yoğun Eğitim Dönemi

Japonya’da bir akademik yıl Türkiye’dekinin aksine Eylülde başlayıp Haziran ayında sona ermemektedir. 3 dönemden oluşan Japon eğitim sisteminde yaz tatili, kış tatili ve bahar tatili olmak üzere kısa süreli 3 tatil bulunmaktadır.

Liseler Ücretlidir

Japonya’da zorunlu eğitim 9 yıldır. 6 yıl ilkokul ve 3 yıl ortaokul şeklinde ayrılan eğitimden sonra lise eğitimleri 3 yıl sürer. Liseler genellikle bireyin gelecekteki statüsünü belirleyecek konumda bulunduğu için devlet liseleri dahil, ülkede bulunan tüm liseler ücretlidir.

Japonya Eğitim Sistemi ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!