Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Kanada Eğitim Sistemi

“Kanada Eğitim Sistemi” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Kanada Eğitim Sistemi

Yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın en kaliteli eğitiminde 3. Sıraya yerleşen Kanada’da zorunlu eğitim 10 yıl sürmektedir. Eğitime ayırdığı bütçe, bu konudaki gelişmeleri ve yenilikleri ile her geçen gün daha da dünyanın dilinde olan Kanada’nın eğitiminin kalitesini eleştirmek hiçbir yiğidin harcı değil diyebiliriz.

Kanada’da herhangi bir eğitim sistemi bulunmasa da neredeyse her eyalette standart ve benzer bir eğitim uygulanmaktadır. Kanada ile ilgili ilginç bir bilgi ise, devlete bağlı eğitim kurumlarının çoğunlukla Kanada vatandaşlarına hizmet vermesi ve Kanada vatandaşlarını kabul etmesidir.

Yurtdışından gelen öğrencilerin birçoğu özel okullarda okumak zorunda olmasına rağmen maalesef Kanada’da kaçak eğitimler de büyük bir problemdir. Eyaletin Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olmayan, illegal yollarla yıllarca bu işi yürütmüş okullar bulunmakta ve sıklıkla öğrencileri dolandırmaktadırlar. Kanada’ya okumak için gitmek isteyenlere karşı en büyük tavsiyemiz kaydolacağınız okulun Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olmasına dikkat etmeniz. :)

Kanada’da okul öncesi eğitim zorunlu olmamasına rağmen 5 yaşına gelen her çocuk anaokulunda eğitim görmeye başlar. Bu ülkedeki çalışan nüfusunun çokluğundan kaynaklanan bir sonuç olsa da daha başarılı öğrencilerin açılış kapısı olduğunu da kabul etmemiz gerek.

Kanada’da genel olarak en ağır eğitim ortaokullarda verilmektedir. Gerek performans gerekse psikolojik olarak oldukça zorlayıcı olan ortaokullarda öğrenciler seviyelerine ve yeteneklerine göre farklı sınıflara ayrılır ve sıklıkla iki  sınıf arasındaki fark öğrencilerin gözlerine sokulur.

Ağır müfredatın altından kalkmak 4 yıl olsa da bazı eyaletlerde ortaokullar 3 yıl sürmektedir. Genellikle geniş yelpazeli okullar tercih edilse de çeşitli sanat, spor ve bilim okulları da bulunmaktadır. Kanada’da dini eğitim veren devlet okulları da oldukça yüksek bir orana sahiptir ve bu okullara talep düşünülenden çok daha fazladır.

Kanada Eğitim Sistemi ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!