Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Kediler Mısır’da Neden Kutsaldır

“Kediler Mısır’da Neden Kutsaldır” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Kediler Mısır’da Neden Kutsaldır

Kediler Mısır’da Neden Kutsaldır? Filmlerde, kitaplarda, belgesellerde ve daha birçok yerde kedilerin Mısır açısından ne kadar önemli ve kutsal olduğunu görmüşsünüzdür. Kimi zaman yazılı olarak kimi zaman resimlerde birçok yerde Mısır için kedilerin kutsal olduğu anlatılmıştır. Peki neden? Neden Mısır halkı için kediler kutsaldır?

Kediler Mısır’da Neden Kutsaldır?

Kediler Dünyanın her yerinde sevilen sevimli canlılardır. Çevrenizde de birçok kişinin kedi sahiplendiğini görmüşsünüzdür. Kediler Dünyanın her yerinde sevilip sahiplenirken Mısırda ise bu çok farklı bir boyutta idi. Mısırda yapılan piramitler, mumyalar, duvarlardaki motifler ve daha birçok yerde kedilerin heykellerini, resimlerini görmüşüzdür. Bunlar sadece resim ve heykel olarak ta kalmamıştır. Eski Mısırda kedileri tanrı olarak kabul eden kesimlerde vardır. Firavunların mutlaka bir kedisi vardır ve kedilere çok büyük değer gösterilmiştir. Aynı zamanda Mısırda bir kedi öldüğü zaman onun için bir cenaze töreni düzenlenip o kediye sahip olan ailenin yasta olduğu da tarih kitaplarında belirtilmiştir. Peki neden? Neden kediler Mısır için bu kadar önemliydi?

Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit. Mısır bir tarım ülkesiydi, ve bu ürünlerin başında buğday geliyordu. Buğday Mısır için her açıdan önemliydi. Hem ülkede kıtlık olmaması hem de para kazanma yolunun başında buğday geliyordu. Durum böyle olunca buğdayın korunması oldukça önemli bir hal almaya başladı. Hatta tarih kitaplarında yer alan bilgilere göre Mısırı diğer uygarlıktan önde tutan şeylerinde başında buğday üretimi geldiği söylenir. Ekim ve hasat dönemlerinin sorunsuz geçmesi için bahçelere dadanan farelerin önlenmesi gerekiyordu. Tam bu konuda devreye kediler giriyordu. Kediler aslında doğaları gereği fareleri yiyorlardı fakat bunu yaptıkları için Mısır halkının buğdaylarını farelerden korumuşta oluyorlardı. Bu durum Mısır halkının gözünde öyle bir büyüdü ki artık kediler Tanrı gibi gözükmeye başladı ve kediler Mısır halkı ile iç içe yaşamaya başlamıştı.

Mısırlıların kedi sevgisi öyle bir hal almaya başlamıştı ki genç kadınlar makyajlarını yaparken kendilerini kediye benzetmeye çalışıyordu. Böylelikle daha çekici olacaklarını düşünüyorlardı. Kedilere koyulan isimler insanlara koyulmaya başlanmıştı. Hatta ölen bir kedi olduğu zaman o kendinin reenkarnasyon ile tekrardan hayat bulacağına inanmaya başlanmıştı. Eski Mısır’da kediler bu yüzden çok fazla değer görüyordu ve tanrı mertebesine kadar çıkarılmıştı.

Kediler Mısır’da Neden Kutsaldır ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
love
0
happy
0
clap
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!