Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

İyilik Yapmak İle İlgili Konuşma Yazısı

Adlaşmış Sıfat Nedir ve Örnek

Ana Sayfa / Sorularınız / Kırkpınar Güreşleri Hakkında Kısa Bilgi
Ödev Soruları

Kırkpınar Güreşleri Hakkında Kısa Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar


Kırkpınar Güreşleri Hakkında Kısa Bilgi

  • Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Türklerin geleneksel yağlı güreş turnuvasıdır. Her yıl Haziran ayı sonu ile Temmuz ayı başlarında Edirne’de düzenlenir. Pehlivanlar üç gün süresince erler için hazırlanan meydan denen yerde mücadele ederler. Son gün yapılan finallerde her boyun (kategorinin) birinci, ikinci ve üçüncüleri belirlenir. Bu birincilerin en önemlisi baş pehlivanlıktır.
  • Yağlı güreş, geleneksel Türk sporları içinde ön sıralarda yer alan bir spor dalıdır. Osmanlının her yerinde düzenlenen panayırların hepsinde güreş yapılır ama bunların içinde yalnız Kırkpınar’da “baş”ı kazanan pehlivan, gelecek senenin Kırkpınar güreşlerine kadar “başpehlivan” bilinirdi. Bu düşünce günümüzde de devam etmektedir.

Faydalı Bilgi: “Sinema” bir büyüdür, Bu büyü beyaz perdeden evlerimize neredeyse hemen her gün misafir olmaktayız. “Sinema” ile aşkları tanır sinema ile hüzünlenir “sinema” ile hayata karşı giriştiğimiz kavgayı anlarız. Hayat karşısında hemen her uygu aktörlerin jest ve mimiklerinden dilinden evlerimize oradan da zihinlerimize kazınır. “Sinema”sız bir hayat kupkuru tuzsuz tatsız bir yemeğe dönüşecektir. Bizler sizler için “sinema” tarihimizde yer etmiş birçok filmi künyesi yapım yılı yönetmeni oyuncuları ve de konularıyla beraber inceleyerek sitemizde yararlanmanız için yayınladık. En güvenilir kaynaklardan derlediğimiz bu dizin başka hiçbir sitede yer almamaktadır. Umarız ki sizler de “sinema” hakkında merak ettiğiniz her şeye en güvenilir kaynak olan evvel cevap sitemizden ulaşırsınız. Beğeni ve yorumlarınız bizler için çok değerli. “Sinema” bir mucizedir ve umarız ki bu mucize sizi sonsuza dek bırakmaz.

0
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir