Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Kış Uykusuna Yatan Bir Hayvanı Uyandırabilir miyiz

“Kış Uykusuna Yatan Bir Hayvanı Uyandırabilir miyiz” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Kış Uykusuna Yatan Bir Hayvanı Uyandırabilir miyiz

Kış Uykusuna Yatan Bir Hayvan Uyandırılabilir mi? Bazı hayvanlar kış uykusuna yatarlar. Peki sizce kış uykusuna yatan bir hayvan uyanır mı? Biz kış uykusuna uyuyan bir hayvanı uyandırabilir miyiz?

Kış Uykusuna Yatan Bir Hayvan Uyandırılabilir mi?

Kış uykusuna yatan bir hayvanın uyandırılıp uyandırılmadığını öğrenmek için öncelikle kış uykusunda hayvanların vücutlarında olan değişikli bilmemiz gerekir. Bir hayvan kış uykusuna uyuduğu zaman vücut ısısı düşer ve metabolizması yavaşlar. Fakat bu vücut ısı düşme oranı ve aynı zamanda metabolizması yavaşlama oranı her hayvana göre aynı değildir. Örneği bir ayı ile ve kemirgeninin kış uykusu aynı olmaz.

Bir ayı kış uykusuna uyuduğu zaman vücut ısıları çok fazla düşmez ve bununla birlikte metabolizması da çok çok yavaşlamaz. Buna karşılık olarak ta uyanma süreside kısalır. Yani bir ayı kış uykusundan vücut ısısı daha fazla düşen ve metabolizması çok daha fazla yavaşlayan bir hayvana göre uyanması daha kısa sürer. Yani bir ayı kış uykusuna yatarken onu uyandırmamız çok zorda olmaz. Kış uykusuna yatan bir ayının yanında çok yüksek ses çıkarmamız veya ona temas etmemiz durumunda, uyku halinden bir anda olmasa da, uyanabileceğini söyleyebiliriz.

Ayıya göre daha fazla vücut ısısı düşen ve metabolizma hızı daha da yavaşlayan canlılar için durum biraz daha farklı. Örneğin kemirgenler kış uykusun yattıkları zaman vücut ısıları çok fazla düşer. Bu ısı düşmesine oranlar metabolizma hızları da çok yavaşlar. Bu tür canlıların kış uykusundan uyanmaları çok daha uzun sürer ve oldukça zordur. Böyle bir canlının yanında ses çıkarmak ya da onu rahatsız edecek hareketler yapmak onu uyandırabilir fakat bu çok fazla vakit alacak bir şeydir.

Ormanlarda çalışma yapan işletmeler kış uykularında olan hayvanları rahatsız etmemek için oldukça önem göstermektedir. Doğal dengenin bozulmaması için kış uykusu büyük önem taşır. Bu yüzden hepimizin bu konuda bilinçli olup, kış uykusunda olan hayvanların bölgesinde olduğu zaman elinden geldiğince az ses çıkarması ve hayvanların rahatsız olmaması için yönünde hareket etmesi gerekmektedir.

Kış Uykusuna Yatan Bir Hayvanı Uyandırabilir miyiz ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!