Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Kıskançlığın bireysel ve toplumsal zararları nelerdir?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Kıskançlığın bireysel ve toplumsal zararları nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar


Kıskançlığın bireysel ve toplumsal zararları nelerdir? Sınıfça tartışınız.

Doğru cevap:

Kıskançlık toplum içine ayrılıklar, düşmanlıklar eker. Kıskanç kişiler kötülük yapmaktan kendini alıkoyamazlar. Çünkü başkalarının iyi günlerini, iyi özelliklerini, ya da yaşantılarını kıskanan kişi bu durumu bozmak için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Ya dedikodu yapacaktır ya da kötülük barındıran davranışlar sergileyecektir. Bu durum hem kendisine hem de topluma zarar verecektir.

Ekstra bilgi:

Yusufun (a.s.), babasından gördüğü ilgi, onun diğer kardeşlerini kıskançlığa itmişti. Bir süre sonra, babalarından izin alarak gezip eğlenmek amacıyla Yusuf’u kırlara götürdüler. Onu orada bir kuyuya anılar. Babalarına da Yusufu (a.s.) bir kurdun öldürdüğünü söylediler. Onun gömleğini bir hayvanın kanına bula­yıp babalarına gösterdiler. Hz. Yakup (a.s.), bu olaya son derece üzüldü ve ağlamaktan gözleri görmez oldu.

Yusuf ise yoldan geçen bir kervan tarafından bulundu. Kuyudan çıkarılarak Mısır’a götürüldü. Çok güzel bir çocuk olan Yusuf, Mısır’ın maliye işlerinden sorumlu veziri tarafından satın alındı.

Hz. Yusuf (a.s.), kendisini satın alan vezirin evinde itina ile büyütüldü. Kısa süre sonra çok güzel bir delikanlı oldu. Yüce Allah (c.c.), Hz. Yusuf’a (a.s.) rüyaların yorumunu öğretmişti.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir