Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Kızgın Yağa Su Dökmek Neden Tehlikelidir

“Kızgın Yağa Su Dökmek Neden Tehlikelidir” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Kızgın Yağa Su Dökmek Neden Tehlikelidir

Kızgın Yağa Su Dökmek Neden Tehlikelidir? Kızgın bir yağ su döktüğümüz zaman normalden çok daha fazla ateş çıkar. Bu yüzden kızgın bir yağa su dökmek oldukça tehlikelidir. Peki neden kızgın yağa su dökünce daha fazla ateş çıkıyor ve alev daha da artıyor? Hadi gelin bugün sizlere bunu anlatalım.

Kızgın Yağa Su Dökmek Neden Tehlikelidir?

Herhangi bir ateş çıktığı zaman ilk yaptığımız şey onun üzerine su dökmek olur ve bu genelde ateşin sönmesini sağlar. Yangınlar, herhangi bir ateş parlaması veya küçücük bir ateş için bile su dökmek genelde ateşin sönmesini sağlar. Su her zaman ateşi söndürebilir. Ki bunu yangın söndürme uçaklarında ve helikopterlerinde de görürüz. Bir yangın çıktığı zaman denizlerden su alırlar ve yangının üstüne dökerler. Böylelikle yangın söner. Peki kızgın bir yağa su döktüğümüz zaman neden alevler daha fazla artar?

Öncelikle kızgın bir yağ yanmaya başladığı zaman ne olduğunu anlamamız gerekir. Kızgın yağlar eğer çok ısınırsa yanmaya başlar. Fakat dikkatli bakarsanız yağın sadece üst kısmının yandığını görürsünüz. (Tabi o an panik yaptığı için birçok kişi fark etmez) Bu anda yağın üzerine su dökmek çok daha fazla alevler çıkarmanıza sebep olacaktır. Peki bunun sebebi ne? Neden bir ateşin üzerine su döküldüğü zaman o ateş sönerken yağın üzerine dökülen su ateşi söndürmek yerine daha fazla ateş çıkmasına sebep oluyor?

Yukarda da söylediğimiz gibi bir kızgın yağ yanmaya başladığı zaman sadece yüzeyindeki yağ tabakası yanar. Siz o an panik yapıp üstüne su döktüğünüz zaman, suyun düştüğü yerde bir derinlik oluşturur ve sadece üst kısmı yanan yağın, o oluşturduğu derinlik ile diğer yağ moleküllerine de geçmesini sağlar. Böylelikle sadece üstü yanan yağ, döktüğümüz suyun etkisiyle diğer yağ moleküllerinin de ateşlenmesini sağlar. Bu şekilde olduğu zamanda ateş söneceğine çok daha fazla artmış olur. Çünkü sadece yüzeyi yanan yağın aslında tamamen yanmasını sağladığımız için gerçekleşir. Bu yüzden kızgın bir yağın üstüne sakın ama sakın su dökmeyin. Bunun en kolay yolu hava ile teması kesmektir. Yanan yağın üzerini bir tencere kapağı ile kapatıp hava ile temasını keserseniz çıkan ateşte sönecektir. Unutmayın, havanın olmadığı yerde ateş olmaz. Ateşin olması için mutlaka oksijene yani havaya ihtiyacı vardır.

Kızgın Yağa Su Dökmek Neden Tehlikelidir ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
love
1
sad
0
happy
0
clap
0
confused
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!