Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Edebiyat / Yeni Türk Edebiyatı / Klasisizmin Doğuşu ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Klasisizmin Doğuşu ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar


Klasisizmin Doğuşu ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Klasisizmin Temsilcileri Kimlerdir

Klasisizm Akımının Özellikleri 

Klasisizmin Özellikleri 

Klasisizmin Doğuşu 

Klasisizm Nedir

Klasisizm, insanı yücelten ve insana sevgiyi esas alan hümanist düşüncenin temelinde boy vermiştir. Ortaçağ’m skolastik düşüncesinden, kilisenin ve merke­zi otoritenin baskısından bunalan Avrupa, Eski Yunan ve Latin eserlerini tekrar keşfederek yeni bir aydınlanma yoluna girer. Bu eserler, insan varlığına sahip ol­duğu değeri hatırlatmış, Avrupa’nın düşünce dünyasını ve sanat algısmı tamamen değiştirecek olan Rönesans’ı hazırlamıştır. Hümanizm’in ve Rönesans’ın etkisi altındaki bir sosyal ortamda doğan Klasisizm, 16. yüzyıl sonlan ve 17. yüzyıl başlarında Fransa’da doğar. Bu akıma göre; insan ancak aklı ve sağduyusuyla gerçeği, varlığın özünü kavrayabilir. Aristo’nun felsefi görüşlerinden etkilenen bu anlayışa Descartes, Montesquieu, Voltaire, Diderot ve Jean Jacques Rousseau gibi isimler büyük katkıda bulunmuşlardır.

Klasisizme göre; bir sanat eserinin güzelliği yalnızca akılla tayin edilebilir. Dolayısıyla eser, düşüncenin kontrolünde ortaya konur. Ayrıca ahlakî bir işleve de sahip olmalıdır. Eserlerde işlenen kimseler, idealize tipler olmuş, kusurlu ve toplumun kıyısında kalmış insanlar dikkate alınmamıştır. Tabiat başlı başına bir gerçeklik olduğu için sanat eseri tabiatı taklit etmeli, onu esas almalıdır. Verilen eserler, biçim açısından mükemmele yakın olmalıdır. Edebi eserlerde tercih edi­len dil; açık ve sadedir. Dine karşı da mesafeli bir tutum sergilenmiştir. Evrensel bir bakış açısı yakalanmaya çalışılmış, dolayısıyla mahalli unsurlara yer verilme­miştir.

Klasisizmin daha çok şiir ve tiyatro türünde kendini gösterdiği söylenebi­lir. Akımın önemli temsilcileri; Racine, Comeille, Moliere, Beileau, La Fontaine, Pascal, La Bruyere ve Madame de La Fayette’dir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir