Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

İnsan paylaşma ve yardımlaşmaya niçin ihtiyaç duyar?

“Yarım elma, gönül alma.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / “Komşu, komşunun külüne muhtaçtır.” atasözüyle anlatılmak istenen nedir?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

“Komşu, komşunun külüne muhtaçtır.” atasözüyle anlatılmak istenen nedir?

Sponsorlu Bağlantılar


“Komşu, komşunun külüne muhtaçtır.” atasözüyle anlatılmak istenen nedir? Sınıfça tartışınız.

Cevap: Var olan bir atasözü şöyle der: Ev alma komşu al. Çünkü insan hayatının büyük çoğunluğunu geçireceği evini ortamını sosyal çevresini iyi seçmelidir. Yoksa büyük bedeller ödeyebilir. Ya da kötü komşu yüzünden pişmanlıklar kötü olaylar yaşayabilir. Bugün kötü günlerde yanımızda her zaman iyi komşularımızın olması bundandır. Komşular zor zamanlarda birbirlerine yardımcı olan hatta bazen komşunun sorunlu günlerinde onlara müsamaha gösteren insanlardır.

Ekstra bilgi:

İnsan, maddi yönden olduğu gibi manevi yönden de diğer insanlara ihtiyaç duyar. Sevinçlerini, üzüntülerini, sıkıntılarını bir başkasıyla paylaşmak ister. İyi ve kötü günlerinde dostlarının onun yanın­da olmasını bekler. Örneğin; kişi çok mutlu olduğu bir gün, çevresinde bu sevinci paylaşacak binlerini arar. Çok üzüntülü olduğu zamanlar da kendisini teselli edecek insanlara ihtiyaç duyar. Beklentileri gerçekleştiğinde bireyler de mutlu ve huzurlu olurlar çünkü mutluluklar paylaşıldıkça artar, üzüntüler paylaşıldıkça azalır. Bütün bunlar gösteriyor ki paylaşmak ve yardımlaşmak birey ve toplum açısından en temel ihtiyaçlardandır. O hâlde biz de paylaşma ve yardımlaşmanın birey ve toplum için önemini bilmeliyiz. Maddi ve manevi imkânlarımızı diğer insanlarla paylaşmalıyız.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir