Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Koparılan Çiçek Suya Konduğunda Nasıl Yaşar
Ödev Soruları

Koparılan Çiçek Suya Konduğunda Nasıl Yaşar

Sponsorlu Bağlantılar


Koparılan Çiçek Suya Konduğunda Nasıl Yaşar

Çiçeklerin bakımı oldukça hassas bir konudur. Suyunu düzenli vermeniz, mineral bakımından zengin verimli bir toprağa ekmeniz, çiçeğin gelişeceği mekânı iyi seçmeniz, vitamin gibi yan maddelerde    desteklemeniz,

hastalandıklarında ilaçlama yapmanız gerekir. Sağlıklı ve güzel çiçekler yetiştirmek ancak bu şartların bir araya gelmesiyle mümkün olur hatta bazen tüm bunlar bile hassas bir çiçeğin yaşatılabilmesi için yeterli olmaz.

Peki, çiçeklerin solmaması için tüm bu ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor da vazoya konan çiçekler, kökleri bile olmadan haftalar boyunca nasıl yaşayabiliyorlar?

Bitkilerin yaşayabilmesi için güneş ışığı, oksijen, su ve bazı besin maddelerinin bir arada olması gerekir. Dalından koparılmış bir çiçek topraktan aldığı besin maddelerini karşılayamaz ancak güneş ışığı, su ve oksijeni almaya devam eder. Topraktan aldığı besin maddelerinin yol açtığı boşluğu ise fotosentez yoluyla kendi bünyesinde kurulmuş olan fabrikalarda besin üreterek doldurmaya çalışır. Kendi üretimi olan bu besin çok uzun yaşaması için yeterli olmasa da bitki bu yolla haftalarca yaşar. Bu nedenle vazoya konan çiçeklerin yapraklı olması önemlidir. Çünkü bu yapraklar çiçeğin besin kaynağı olacaktır. Ancak tüm bunlara rağmen bir süre sonra çiçek solmaya ve ardından hızla çürümeye başlar. Bunun sebebi düşük yoğunluktaki suyun ozmos yoluyla hızlı bir şekilde bitkinin bünyesine girmesi ve hücrelerini şişirerek öldürmesidir.

0
like
0
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir