Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Koray Gürbüz Unutmayın Kitap Özeti

Koray Gürbüz Unutmayın Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Koray Gürbüz Unutmayın Kitap Özeti

“Unutmayın” 2017 yılında Kırmızı Kedi Yayınevinden çıkan 400 sayfalık bir kitap. “Unutmayın” kitabı Türk  Edebiyatı’nın usta kalemlerinden olan Koray Gürbüz tarafından kaleme alınmış. “Unutmayın Kitap Özeti“ne baktığımızda ise vatan denilen kavramın ne kadar yüce olduğunu ve vatan borcunu kimlerin nasıl ödediğinin anlatıldığını görüyoruz.

Unutmayın kitabından küçük bir bölüm

vermiş. Bize “Fazla dağılmayın, aralarınızı açmayın! Aranızı açarsanız sızma olur. Benim yönlendirmelerime göre hareket edeceksiniz!” dedi. Arkadaki tim, kaçış güzergâhım çevirdi. Ça­tışma iki gün sürdü. Bir bakıyorsun terörist bir buradan, bir öte taraftan çıkıyor. Atıyor ve kaçıyor, köstebek gibi… Sızma için çok uğraştılar fakat sızamadılar. Tendürek’ten sonra Diyadin’e çekil­dik, ikmalimizi yaptık ve tekrar normal güzergâhımıza döndük. İntikal esnasında bir arkadaşımız yaralandı, kendi ihmaliyle…

“Terhis olduktan 20 gün sonra eve girebildim”

Toplam 18 ay askerlik yaptım. Tim olarak izin kullanmamış­tık, bu nedenle 1995 yılında bir ay önceden hepimiz terhis ol­duk, evimize döndük. Arkadaşlarımızla ve tim komutanımızla vedalaşırken çok duygulandık. Yol güvenliğinden dolayı terhis olduktan ancak 20 gün sonra eve gidebildim. Askerdeyken mek­tupla haberleşiyordum. Telefon, gittiğimiz çoğu karakolda bo­zuk oluyordu. Ailem de bana mektup yazıyordu. Aileme yaşa­dıklarımı anlatamıyordum. Sürekli, “Rahatım iyi”, “Sorun yok” diye yazıyordum. Her şeyi güllük gülistanlık anlatıyordum. Gel­dikten sonra evde yataklarda yatamadım, yumuşak geldi, dağ­da yatmaya alışmışım… Bir battaniye alıp 15 gün kadar bahçede m yattım. Sivil hayata alışmam zor oldu, bir yılı buldu. Toplum içine girip muhabbet edemiyordum, sohbetleri tuhaf geliyordu. Onlar da benim anlattıklarımı yadırgıyordu. Kendimi yavaş ya­vaş insanlardan soyutladım. Tenha yerlere gidip oturuyordum.

Bir süre sonra tekrar Doğu’ya gitmek için sözleşmeli uzman erbaşlığa müracaat ettim. İzin kullanmadığım için terhis belge­leri askerlik şubesi kanalıyla geliyordu. Formları doldurup Ankara’da sınava ve mülakata girdim, kazandım. Ama terhis belgesi elime geçmediği için başvuramadım. Aynı timden üç arkadaşı­mı mm uzman erbaş olduğunu duyunca tekrar başvurdum.

Ankara, Güvercinlik’e gittim. Mülakata ve yazılı sınava girdim. 20 gün boyunca arkadaşlarımın yarımda kaldım. Mevki Hastanesinden sağlık raporumu aldım, belgelerimi teslim edip memlekete döndüm. “Bir ay sonra sonuçlanır, şimdi gi­debilirsin,” dediler. Ankara’da kalmaya karar verdim. Bir yere yoğunlaşırsam biraz para kazanır, kafa dağıtırım diye düşündüm. Sekiz ay sonra babam aradı, annem evlenmem için iki gelin adayı

Bulmuş, “Gel, bak!” dedi. Görücü usulüyle eşimle nişanlandım.

Koray Gürbüz’ün kaleme aldığı Unutmayın tavsiye ettiğimiz kitaplardandır. 

1
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir