Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

“Kul hakkı” denince aklınıza neler geliyor

Sponsorlu Bağlantılar


“Kul hakkı” denince aklınıza neler geliyor?

Doğru cevap:

Kul hakkı denilince aklımıza sıradan bir insanın günlük yaşantısı içerisinde alın teriyle kazanmış olduğu bir çok hakkın ve de başka şeylerin kötü vicdansız kişiler tarafından alınması, ele geçirilmesi gelmektedir. İnsanların yaşaması için gerekli olan yemek, içmek ya da günlük hayattaki sosyal haklarının kötü kişiler tarafından kendi çıkarları için kullanılması buna girer.

Ekstra bilgi:

İnşalara karşı yapılan dolaylı veya dolaysız her türlü haksızlık kul hakkıdır. Kul hakkı yemek, başkalarına maddi veya manevi zarar vermek demektir. Başkalarının haklarını önemsememek kul hakkı olduğu gibi böyle bir davranış hem kanunen hem de ahlaken hoş görülmemiştir. Nasıl başkaların­dan bizim haklarımıza saygı duymalarını istiyorsak bizler de başkalarının haklarına saygı duymalıyız.

Dinimiz, kul hakkı yemeyi kesinlikle yasaklamıştır. İnsanların haklarına saygı göstermeyi, her zaman dürüst ve adaletli olmayı öğütlemiştir. Yüce Allah (c.c.), bu konu ile ilgili bir ayette şöyle buyurur: “Aranızda birbirinizin mallarını haksız yere yemeyin…”7 Hz. Peygamber (s.a.v.) de kul hakkıyla ilgili olarak “Biri­sinin hakkını alan kimse, ölmeden önce onunla helalleşsin! Paranın, malın geçmeyeceği kıyamet gününe üzerine kul hakkı alarak gitmesin!”* buyurmuştur.

0
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir