Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Kumarın maddi ve manevi zararlarını açıklayınız.
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Kumarın maddi ve manevi zararlarını açıklayınız.

Sponsorlu Bağlantılar


Kumarın maddi ve manevi zararlarını açıklayınız.

Doğru cevap:

Kumar bağımlılık yapan bir oyundur. Maddi olarak oynanan ve şans faktörünün uygulandığı bir şeydir. Dinimizde şans oyunları yasaklanmıştır. Kumar oynamak kazandığında bağımlılık yaptığından sonunda kaybedildiğinden artık kendisini kurtaramamakta ve tüm her şeyini ona vermektedir. Maddi olarak hiçbir zaman bir gelir elde edilemiyor. Manevi olarak ailenin rızkını vermesi ve ailenin düzeninin bozulmasıdır. 

Ekstra bilgi:

Allah (c.c.), kullarına karşı çok merhametlive bağışlayıcıdır. İnsanlar da birbirlerine karşı bağışlayıcı ve hoşgörülü olmalıdırlar. Kul hakkını ihlal etmek Allah’ın (c.c.) bağışlamayacağı davranışlardandır. Kul hakkı yiyen kimsenin öncelikle hak sahibiyle helalleşmesi gerekir. Bu kişi, daha sonra Allah’tan (c.c.) af dileme­lidir.

Kul hakkının kapsamı çok geniştir. Hırsızlık ve hile yapmak, eksik ölçüp tartmak, yalan söylemek, alay etmek, iftira gibi davranışlar kul hakkına girer. Ayrıca devletten vergi kaçırmak, devlet malını amacı dışında kullanmak veya kendi mülkiyetine (zimmetine) geçirmek de kul hakkı yemektir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir