Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Dini sorumlulukla akıl arasında nasıl bir ilişki vardır?

Hz. Yusuf (a.s.) hangi iftiradan dolayı hapse atılmıştır?

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Kur’an-ı Kerim, sizce aklımızı kullanmamızı niçin istemekte ve akla bu kadar önem vermektedir?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Kur’an-ı Kerim, sizce aklımızı kullanmamızı niçin istemekte ve akla bu kadar önem vermektedir?

Sponsorlu Bağlantılar


Kur’an-ı Kerim, sizce aklımızı kullanmamızı niçin istemekte ve akla bu kadar önem vermektedir? Sınıfça tartışınız.

Doğru cevap:

İnsanları diğer varlıklardan ayıran en önemli özelliktir. İnsanın akıllı olması dini inanışları doğru yolu, güzelliği, iyiliği bulmasını sağlamaktadır.  Kur’an-ı Kerim insanların bu ayrıcı özelliği kullanmasını söylemişti ve bir çok ayette akıl etmez misiniz, düşünmez misiniz diye bizi aklımızı kullanmaya sevk etmiştir.

Ekstra bilgi:

Ülkemizde düşünce özgürlüğü, cumhuriyet yönetimi ile güvence altına alınmıştır. Bu hususa Anayasa’mızda da yer verilmiştir. Herkes vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. İnsanların din ve vicdan özgürlüğüne sahip olmaları toplumsal barışın temel şartlarındandır. Bir toplumda farklı düşüncelere sahip insanların bulunması doğaldır. Atatürk de farklı düşüncelerin olabileceğine işaret etmiştir. O, bir sözünde buna şöyle açıklık getirir “Fikirlerin, inanışların başka başka olmasından şikâyet etmemek lazımdır. Çünkü bütün fikirler ve inanışlar bir noktada birleştiği takdirde bu, hareketsizlik belirtisidir, ölüm işaretidir.”*

Kur’an, düşünmemizi, aklımızı kullanmamızı ve bilinçli davranışlarda bulunmamızı istemekte, bize akla uygun öğütler vermektedir. Öyleyse bizler de düşünerek hareket etmeli, aklımızı ülkemize ve tüm insanlığa yararlı işlerde kullanmalıyız. Ülkemizi daha ileriye taşımak için birbirimizi sevmeli, toplumun barış ve huzur içinde yaşaması için çaba göstermeliyiz.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir