Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Kur’an-ı Kerim’den evrendeki ölçü ve düzeni konu alan iki ayet meali bularak defterinize yazınız.
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Kur’an-ı Kerim’den evrendeki ölçü ve düzeni konu alan iki ayet meali bularak defterinize yazınız.

Sponsorlu Bağlantılar


Kur’an-ı Kerim’den evrendeki ölçü ve düzeni konu alan iki ayet meali bularak def­terinize yazınız.

Doğru cevap:

Allah evrende yarattığı her varlığı belirli bir ölçü içinde, özenle yaratmıştır Bu nedenle Allah’ın yarattığı varlıklarda güzellik, ölçü, uyum ve denge vardır Bu konuda Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır “ Biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık” (Kamer suresi, ayet 49)

“ Bakmazlar mı yağmur yüklü bulutlara ve görmezler mi nasıl yaratılmış onlar? Ve bakmazlar mı göğe, nasıl yükseltilmiş? Ve dağlara nasıl sağlamca dikilmiş? Ve toprağa nasıl yayılmış? ” ( Ğaşiye, 17-20 )

Ekstra bilgi:

Yüce Allah (c.c.), evrendeki ölçü ve düzenle ilgili olarak Kur’an-ı Kerim’de, “Gece ve gündüzün değişmesinde (uzayıp kısalmasında) Allah’ın (c.c.) göklerde ve yerde yarattığı şeylerde, (onu inkâr etmekten) sakınan bir kavim için elbette nice deliller vardır.” buyurmuştur.

Ayrıca Kur’an-ı Kerim’de, “O; geceyi, gündüzü, Güneş’i ve Ay’ı yaratandır. Her biri bir yörüngede yüzmektedir­ler.” “Güneş ve Ay, bir hesaba göre (hareket etmekte)dir.” buyrulmaktadır

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir