Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Kur’an-ı Kerim’in, aklı kullanmaya verdiği önemi açıklayınız.
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Kur’an-ı Kerim’in, aklı kullanmaya verdiği önemi açıklayınız.

Sponsorlu Bağlantılar


Kur’an-ı Kerim’in, aklı kullanmaya verdiği önemi açıklayınız.

Doğru cevap:

İnsanı insan yapan ve davranışlarına anlam kazandıran en büyük özellik akıldır. Kur’an-ı Kerim’de Aklı kullanarak doğru düşünmenin öneminin üstünde durmaktadır. Kur’an-ı Kerim’de Aklı bilgi edinmeye yarayan güç olarak tanımlamıştır. Ey akıl sahipleri gibi hitaplarla aklın en önemli bir şey olduğunu anlatmıştır.

Ekstra bilgi:

Kur’an-ı Kerim’e göre bir diğer bilgi edinme yolu akıldır. Akıl, Yaradan’ın insana verdiği en önemli nimettir. İnsanı diğer can­lılardan ayrıcalıklı kılan özelliği, insanın akıllı olmasıdır. Aklı sayesinde düşünebilen ve kendi varlığının farkında olan insan, önce­likle evrende olup bitenleri anlamaya çalışır.

İnsan, aklı sayesinde düşünür, bilgi üretir; kültürler ve medeniyetler oluşturur. İnsan, aklını kullanarak iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan ayırabilecek bir varlıktır. Bu, insanın en belirgin özelliğidir. İnsan aklıyla doğru bilgiye ulaşabilir. Ancak akıl ve vahiy birlikte aktif olduğu zaman, insan iyi ve güzel ola­na daha kolay ulaşır. İslam âlimleri, her akıllı bireyin düşünerek Allah’ı (c.c.) bulabileceğini söylerler. İnsan, düşünerek kim olduğunu, nereden geldiğini, sonunun ne olacağını bilmeye çalışır ve sürekli olarak sorular sorar. Soru sormak ise bilimin ilk basamağıdır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir