Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Hacca gidip gelen bir insan, davranışlarına daha çok dikkat etmektedir. Sizce bunun sebebi ne olabilir?

“Merhamet etmeyene, Allah (c.c.) merhamet etmez.” (Buhari, Edep, 18.) Yukarıdaki hadisten ne anlıyorsunuz

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Kur’an-Kerim’in ilk emrinin “Oku!” olmasını, İslam’ın bilgiye verdiği önem ile ilişkilendirerek değerlendiriniz
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Kur’an-Kerim’in ilk emrinin “Oku!” olmasını, İslam’ın bilgiye verdiği önem ile ilişkilendirerek değerlendiriniz

Sponsorlu Bağlantılar


Kur’an-Kerim’in ilk emrinin “Oku!” olmasını, İslam’ın bilgiye verdiği önem ile ilişkilendirerek değerlendiriniz

Doğru cevap:

Kur’an-ı Kerim’de de insanların bilmeden araştırmadan bir şeye bağlanmaması gerektiğini görüyoruz. Kur’an- Kerimde akıl etmez misiniz, düşünmez misiniz sözlerinden de okumamız araştırmamız gerekmektedir. Allah’ı düşünmek ve onu bilmektir.

Ekstra bilgi:

Hz. Muhammed (s.a.v.) eğitim-öğretime büyük önem vermiştir. Mekke Dönemi’nde indirilen ayetlerin yazılması ve ezberlenmesi konusuna gösterdiği özen, Peygamberimizin (s.a.v.) bilgiye verdiği önemi kanıt­lamaktadır. Bu dönemde Erkam adında bir sahabenin evini eğitim merkezi olarak kullanmıştır. Medine’ye hicretten hemen sonra yaptırdığı mescidin bitişiğinde “suffe” adı verilen bir bölüm yaptırmış ve burada yetiştirdiği kişileri, diğer şehirlere öğretmen olarak göndermiştir.

Peygamberimiz (s.a.v.), bilgi edinmede kadın – erkek ayrımı yapmadığı gibi ilim dallan arasında da bir ayrım yapmamıştır. O, bir hadisinde, “İlim öğrenmek, kadın erkek her Müslüman’a farzdır.”1′ buyurmuş­tur.

Hz. Muhammed (s.a.v.), bilgiye ulaşmada her fırsatı değerlendirmiştir. Peygamberliğini kabul etme­yenlerden bile bilgi konusunda yararlanmıştır. Örneğin; Bedir Savaşı’nda esir düşen Mekkelilerden eğitim-öğretim konusunda yararlanma yoluna gitmiştir. Bunlardan fidye verebilenleri fidye karşılığında; bu imkâna sahip olmayanları ise Müslüman çocuklarına okuma yazma öğretme karşılığında serbest bırakmıştır. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) bu uygulaması, o dönemin şartları dikkate alındığında bilgiye önem verdiğini gösteren önemli bir örnektir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir