Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Sizce dindar olmakla temizlik arasında nasıl bir ilişki kurulabilir?

Kader, kaza ve özgürlük kavramlarının anlamlarını sözlükten bulup defterinize yazınız

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Kur’an’a göre bir insanı öldürmenin neden bütün insanları öldürmekle eş değer sayıldığını sınıfça değerlendiriniz
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Kur’an’a göre bir insanı öldürmenin neden bütün insanları öldürmekle eş değer sayıldığını sınıfça değerlendiriniz

Sponsorlu Bağlantılar


Kur’an’a göre bir insanı öldürmenin neden bütün insanları öldürmekle eş değer sayıldığını sınıfça değerlendiriniz

Doğru cevap:

Bu konuda önemli olan dinin ya da farklı bir şeyin öneminin olmaması, Allah’ın yarattığı bir varlığın canına kıymanın tamamen yanlış olduğunu bilmemizdir. ‘’Yaratılanı severim yaratandan ötürü’’ sözü bunu en iyi şekilde anlatmaktadır. Her insan düşünce, fikir dünyası ile bir dünya gibidir. Ona verilen yaşama hakkını sebepsiz yere almak tüm insanları öldürmek, o kişinin yaşama hakkına girmektir.

Ekstra bilgi:

Bütün bunlar, dinlerde öldürmenin yasak olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Öldürmek, tüm dinler­de en büyük suç olarak kabul edilmiş ve bu suç için ağır cezalar getirilmiştir.

Dinlerin evrensel öğütlerinden biri de hırsızlık yapmamaktır. Çalmak ya da hırsızlık yapmak, bir kimse­nin kendisine ait olmayan bir malı, bir değeri sahibinin haberi olmaksızın alması, kullanması ya da o malı sahiplenmesidir.

Mala ve mal edinme hakkına karşı işlenen bu davranış, bütün dinlerde suç sayılmıştır. Yahudiliğin temel ilkelerinden biri hırsızlık etmemektir. Bu konu, Tevrat’ta, “Çalmayacaksın.” şeklinde yer almıştır. Budizm ve Hinduizm’de de hırsızlık büyük günahlardan sayılmıştır. Budizm’de yer alan beş ahlaki ilkeden birisi “hırsızlık yapmamaktır. İncil’de ise hırsızlığın yasaklandığı şu ifadelerle belirtilir: “…Çalmayacaksın, yalancı şahitlik etmeyeceksin….”

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir