Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Kurban kesen insanların çevre temizliği konusunda nasıl davranmaları gerekir?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Kurban kesen insanların çevre temizliği konusunda nasıl davranmaları gerekir?

Sponsorlu Bağlantılar


Kurban kesen insanların çevre temizliği konusunda nasıl davranmaları gerekir? Arkadaşla­rınızla tartışınız.

Cevap: Kurban kesen insanlar öncelikle hijyene temizliğe önem vermelidirler. Çünkü İslam dini öncelikle temizliği emreder. Bazen kurban kesen vatandaşların hijyenik olmayan yol kenarlarında ya da dere kenarlarında kurban kestiklerini görmekteyiz. Bu durum hem çevreye zarar vermekte çevreyi kirletmekte hem de kurban kesimi kurallarına uymamaktadır.

Ekstra bilgi:

Dinimize göre koyun, keçi, sığır, deve vb. hayvanlardan uygun koşullan taşıyanlar kurban edilebilir. Ülkemizde genel olarak koyun, keçi ve sığır cinsinden hayvanlar kurban edilmektedir. Koyun ve keçinin bir yaşını, sığır ve mandanın iki yaşını, devenin ise beş yaşını bitirmiş olması gerekir. Küçükbaş hayvan­lar bir kişi adına kurban edilir. Büyükbaş hayvanlar ise en fazla yedi kişi adına kurban edilebilir. Dinimize göre kurban kesen kişiler, hayvana şefkatle davranmalı, ona eziyet olacak davranışlardan sakınmalıdır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir