Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Lise Öğrencilerinin Ders Sayısı Azalacak!

Lise öğrencilerinin şu an itibariyle gördüğü 15-16 tane ders tarih oluyor, bu derslerin sayısı düşürülüyor.

Lise Öğrencilerinin Ders Sayısı Azalacak!

Ülkemizde zorunlu eğitim 12 yıl. 12 yıl boyunca öğrenciler ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında eğitim görmekte. Bu eğitim sürecini incelediğimizde ise öğrencilerimiz pek çok farklı ders görmekte. Öğrencilerin yetenekleri, ilgi ve ihtiyaçları ise geri planda tutulmakta. Bunun farkına varan Milli Eğitim Bakanlığı ise Liselerde yeni bir dönemi başlatıyor. 2020 Eylül ayı 9. sınflarda artık görülecek ders sayısı 8 olacak. Daha önce ise 15-16 farklı ders varken bu sayının 8’e düşürülmesi öğrencileri sevindiren bir haber oldu.

Lise çağları hem erkekler hem de kızlar için kanlarının kaynadığı delikanlı çağlardır. Bu çağda bir bireye 15-16 farklı dersi göstermek ve bu derslerden başarılı olmasını beklemek biraz anlamsız. Öğrencilerin ders sayısının düşürülmesi onların kişisel gelişimlerine de katkı sağlayacak. Bu eğitim modeli ise gelişmiş ülkelerdeki eğitim modeline benziyor. Gelişmiş ülkelerde de ders sayısı 7-8 civarındadır.

Ders Sayısının Düşmesine Öğrencilerin Tepkisi

Ders çeşitliliği azalırken halihazırdaki ders saatleri düşmeyecek. Yani Lise 1 öğrencisi yine 40 saat derse girecek. Ancak eskisi gibi bu 40 saat ders olarak işlenmeyecek. Bu saatin belirli bir bölümü beceri atölyelerinde geçilecek. Beceri atölyeleri ile öğrencilerimizin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda kendilerini ifade etme şansını yakalayacaklar. Değişen sistemlerden bir tanesini daha hatırlatmak isteriz. Artık liselerde sınıfta kalma dönemi başladı. Yani her dersten 50 ortalamayı tutturmak zorundasınız. Başaramadığınız dersten üst sınıfta da sorumlu oluyorsunuz. Bu dersleri başaramayan öğrenciler liseden mezun olamıyor.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!