Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Mahmut Yesari Su Sinekleri Kitap Özeti

Mahmut Yesari Su Sinekleri Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Mahmut Yesari Su Sinekleri Kitap Özeti

“Su Sinekleri” kitabı Kırmızı Kedi Yayınevinden 2016 yılında yeniden basılan 312 sayfalık bir kitap. “Su Sinekleri” kitabının yazarı Mahmut Yesari bu kitabını 1932 yılında kaleme almıştır. “Su Sinekleri” Sinema hevesinin, ‘şöhret’ olma hevesinin, şöhret uğruna toplumsal bir kara deliğin içine düşmenin yol açtığı savruluşların hikayesi. Sesli sinema yeni yeni ortaya çıkmaktadır. Magazin dergilerinin öne çıkardığı yerli ve yabancı karakterlerin sıradışı maceraları genç kızların düşlerini tetikler, bir çoğunu geri dönüşü olmayan kayboluşların çemberine mıhlar. Bu pencereden bakıldığında Böyle bakıldığında, Mahmut Yesari Su Sinekleri kitabı çağımız sanal dünyasının sahte cennet vaatlerini önceden görmüş bir yazar olarak görülmesi gerektiren bir eserdir.

Mahmut Yesari Su Sinekleri kitabı tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

“Su Sinekleri” kitabından küçük bir bölüm.

********************

Sene nihayetinde son sınıf imtihan notlarının oku­nacağı gün, evde annesi Nebiye Hanım’la ninesi Ruhsar Hanım, Sabbek’ten çok meraktaydılar.

Çıngırağın      her     çekilişinde, ikisinin de helecandan yürekleri ağızlarına geliyor, hangisi kapıya daha yakınsa, o koşuyordu.

Öğleden beri, ağrılı dizleri titreye titreye gidip kapı aç­maktan Ruhsar Hanımın takati kesilmişti. Zaten ayakta güç dururken bir de böyle art arda odadan sofaya, sofa­dan taşlığa mekik dokumak onu büsbütün harap etmişti. Mutfaktan başını uzatarak bakışlarıyla soran Nebiye’ye, yorgun, halsiz halsiz cevap verdi:

Bakkalın çırağı, “Yüz dirhem soğan getirdim; parayı peşin mi vereceksiniz? Yoksa deftere mi yazılacak?” dedi. Biz, soğan filan istemedik, yanlış, dedim, kapıyı kapadım. Senin hâlâ mutfakta işin bitmedi mi?

Fasulye bir taşım daha kaynanasının, indireceğim.

Sahan raflarının kenarındaki ipe asılı bulaşık bezini al­mıştı:

Tabakları da kurulayacağım.

Aman, biraz nefes al… Benim, gene çarpıntım tutu­yor galiba! Lokmanruhu2 şişesini nereye koydun? Demin aynanın arkasına baktım, bulamadım.

Konsolun en alt gözüne sakladım. Sabbek’ten rahat yok ki… “Kalbim sıkıştı,” diyor, mendiline damlatıp kok­luyor.

********************

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
8
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir