Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Kitap Özetleri

Makine Olmak Kitap Özeti Mark O’Connell

Makine olmak mı yoksa sadece insan olmak mı?

Mark O’Connell Makine Olmak Kitap Özeti

Makine Olmak” 2019 yılında Domingo Yayınevinden çıkan 272 sayfalık bir kitap. “İtiraf” kitabı Dünya Edebiyatı’nın önemli yazarlarından olan Mark O’Connell tarafından kaleme alınmış. “Makine Olmak Özeti”ne baktığımızda ise gazeteci Mark O’Connell, MAKİNE OLMAK’ta hareketin içine doğru büyüleyici –ve ürkütücü– bir keşfinin anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

danışmam, yaşam uzatma impresaryosu Aubrey de Grey’in senaryosundan bahsediyordu. Buna göre, ömür uzatma araştır­maları geçen her yılda, ortalama insan ömrü beklentisini bir yıl­dan uzun süre artıracak hızla ilerliyordu ve bu durumda, teoride, ölümü aşmamız mümkündü.

“Tabu kamyon çarpabilir,” dedi Max, “ya da bilileri beni öldü­rebilir. Öte yandan, şu tanklardan birinde oturup da kendi kade­rimi tayin edememek bana pek cazip gelmiyor doğrusu. Sadece diğer alternatiften açık ara daha iyi işte.”

Hasta bakım alanının girişinde, yerde yatan, diğerlerinden çok daha küçük ve çok daha eski bir termos vardı. Bir yam açıktı, içindeki dar tüp görünüyordu. Diğer ucunda, bir levhada, Dr. James H. Bedford diye birinin. Güney Kaliforniya’dan buraya getirilip 1991 yılında daha modem bir mahfazaya taşınmadan önce ilk muhafaza edildiği termos olduğunu söyleyen bir levha asılıydı. Califomia Üniversitesinde psikoloji hocası olan Bed­ford, kriyonik muhafazaya alman ilk insandı. 1966 yılında bir kimyager, bir hekim ve Kaliforniya Kriyoni Cemiyetinin Başkam olan Los Angeles’lı televizyon tamircisi Robert Nelson tarafın­dan muhafaza altına alınmıştı.

Max, laf arasında, 1893 yılında doğduğundan, Bedford’un teknik olarak dünyanın en yaşlı inşam olduğunu söyledi. Hâlâ yaşadığım söylemenin biraz fazla olacağım söyledim, Max hiç de öyle olmadığım öne sürdü.

Bana hatırlattığı üzere, bu hastalar, yasal ölüm noktasının hemen ardından hayata döndürülmüş ve bedenleri daha çürümemişken kriyonik muhafazaya alınmışlardı. Kriyonirin temel önermesi, gerçek ölümün, kalbin atmayı bıraktığında değil, birkaç dakika soma, bedenin hücre ve kimyasal yapılan, hiçbir teknolo­jinin orijinal hallerine döndüremeyeceği ölçüde bozulduğunda gerçekleştiğiydi. Ve dolayısıyla kriyonik muhafazaya alınmış bu

Mark O’Connell’ ın kaleme aldığı Makine Olmak tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close