Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Mehmet Şanver 15 Temmuz Kartal Yuvasının İstilası Kitap Özeti

Mehmet Şanver 15 Temmuz Kartal Yuvasının İstilası Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Mehmet Şanver 15 Temmuz Kartal Yuvasının İstilası Kitap Özeti

“15 Temmuz Kartal Yuvasının İstilası” 2018 yılında İnkılap Kitabevinden çıkan 360 sayfalık bir kitap. “15 Temmuz Kartal Yuvasının İstilası” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler kalemlerinden olan Mehmet Şanver tarafından kaleme alınmış. “15 Temmuz Kartal Yuvasının İstilası Kitap Özeti”ne baktığımızda Kartal Yuvasının İstilası kitabında 2016 Yüksek Askeri Şûrası’ndan hemen sonra istifa eden Mehmet Şanver’in anıları, değerlendirmeleri ve 15 Temmuz’da yaşanan hava hareketliliğine dair bilgiler yer alıyor.

15 Temmuz Kartal Yuvasının İstilası kitabından küçük bir bölüm

…Harekât başkanlığımın yoğun gündemi arasındaki en önemli konulardan biri Hava Kuvvetleri pilotlarımıza gece gö­rüş gözlüğü ile uçma kabiliyeti kazandırılması idi. O güne ka­dar çok geniş kapsamlı gece uçuş ve görev kabiliyetlerimiz tabii ki vardı ama bu uçuşlar uçağın sistemlerine bağımlı idi. Şimdi artık pilotlarımızın gece görüş gözlüğü ile daha etkin faaliyet yapmaları sağlanacaktı. Gece Görüş Gözlüğü (GGG) eğitimini ABD’de alan ve GGG öğretmeni olan Yüzbaşı Anıl Başar’ın bilgi ve katkıları benim kurmaylık ve harekât tecrübemle bir araya gelerek Türk Hava Kuvvetleri GGG kullanım konseptini doğurdu. 1. Taktik Hava Kuvveti Kurmay Başkanı Tuğgeneral Nejat Bilgin ve Komutan Korgeneral Haşan Aksay’ın da des­tekleri ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbra­him Fırtına’ya yeni konsepti arz ettik. Konsept takdimini biz­zat ben yapmıştım. Kabul gördü ve Türk Hava Kuvvetlerinde GGG uçuş eğitimi başlatıldı. Yeni bir yetenek kazanacaktık artık. Başar Yüzbaşının katkıları da unutulmasın diye proje­ye BAŞARI ismi verildi. ‘Başarı, başaracağım diyebilenindir’ sloganı ile isim babalığını yaptığım projeye ilerde tümgeneral rütbesinde Lojistik başkanı olarak yeni ve daha modern GGG tedarik çalışmaları ile katkı vermek de kısmet olacaktı.

Bu önemli ve stratejik faaliyetlerin yanında Dalaman’da üç ayrı üs ve dört ayrı filo tarafından dönüşümlü olarak tutulan hava savunma nöbet sistemini de revize ettik. Burada tutulan nöbet Ege faaliyetlerimiz açısından kritikti. Ancak mevcut formatında uçuş ve yer emniyeti bakımından riskli, bir o kadar da maliyet­li oluyordu. Kimseden talimat almadan, Dalaman’daki durumu çok iyi bildiğim için durumdan vazife çıkararak bu yenileme faa­liyetini de gündeme getirip, hayata geçirilmesini sağladım.

Rutin görevlere ilave olarak, bir yıl gibi kısıtlı bir dö­nemde başlatılan projeler birbirini kovaladı. Aslında hiç…

Mehmet Şanver’ in kaleme aldığı 15 Temmuz Kartal Yuvasının İstilası tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

8
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir