Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Kitap Özetleri

Melankoli Sabahattin Ali Kitap Özeti Tunç İlkman

Edebiyat severler Tunç İlkman‘ın yazmış olduğu Melankoli Sabahattin Ali kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Tunç İlkman Melankoli Sabahattin Ali Kitap Özeti

Melankoli Sabahattin Ali” 2019 yılında Flora Yayınlarından çıkan 208 sayfalık bir kitap. “Melankoli Sabahattin Ali” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Tunç İlkman tarafından kaleme alınmış. “Melankoli Sabahattin Ali Özeti”ne baktığımızda ise Sabahattin Ali’nin, Kürk Mantolu Madonna eserindeki Maria Puder’e de ilham kaynağı olduğu tahmin edilen gizli aşkı Ayşe Sıtkı ile yazışmaları on yıllar sonra gün yüzüne çıkıyor. Bizzat Sabahattin Ali tarafından kaleme alınan ve daha önceki hiçbir kitabında yer almamış bu metinlerin ele alındığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

Manen ne hâlde olduğumu tasavvur edebilirsin; tam bir sene, tam 365 gün hapishanede yaşamak, arkadaşların yardı­mıyla karnını doyurmak ve çıktıktan sonra ne olacağım bil­memek… İşin asıl feci tarafı: Annem ile kız kardeşimi buraya getirt­miştim, dört gün kadar bir otelde beraber kaldık ve beşinci günü ben tutuklandım. Onları şimdi tekrar Edremit’e, gel­dikleri yere gönderiyorlar. Dün yanıma geldiler, ikisi de ağ­larlar… Beni bile ağlattılar. Hele kardeşim, daha 10 yaşında olduğu hâlde her şeyi anlıyor. “Beni gönderme, ben senin ya­rımda kalayım, isterse hapishane olsun, ben senden ayrıl­mam!” diye tutturdu, susturuncaya kadar çektiğimi Allah bi­lir

Yine de ben kendime göre bir hayat felsefesine sahip ol­duğum için vaziyetime alışacağımı zannediyorum fakat onlar, o zavallılar ne yapacaklar, bu beni oldukça kahrediyor.

Sana geçenlerde bir mektup yazmıştım, niçin cevap ver­medin? Enver Avrupa ya gitmiş, haberin var mı? Pertev e ge­len bir kartta bana mektup yazacağını söylüyor, nereden ak­lıma esti bilmem, belki başıma gelenleri duymuştur ve beni te­selli edecektir..! Ne diyelim, Allah gönlüne göre versin.

Benim ‘Esirler’ piyesi bitti, oldukça güzel oldu, temize çekince sana gönderirim, Nazım Hikmet’e götürürsün.

Yeni yazılar yazdığım yok, yazacak hâlde de değilim. Sen­den ve diğer dostlardan mektup beklerim, mektuplun Bertev vasıtasıyla gönderin.

Şimdilik gözlerinden öperim kardeşim.

Tunç İlkman’ ın kaleme aldığı Melankoli Sabahattin Ali tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close