Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Mevlevilik Size Ne Hatırlatıyor
Ödev Soruları

Mevlevilik Size Ne Hatırlatıyor

Sponsorlu Bağlantılar


Mevlevilik Size Ne Hatırlatıyor

1207 yılında Afganistan’ın Belh şehrinde doğan ve ölümünün üzerinden 742 yıl geçmesine rağmen öğütleri nesilden nesile aktarılarak bugünlere gelen Mevlana’nın sadece yaşadığı zamana değil, sonsuzluğa kadar insanlığı etkileyen öğretisidir.

MEVLANA’NIN 10 UNUTULMAZ SÖZÜ

1. Kusur arıyorsan tüm aynalar senin.
2. Gücün yeterse ara ama dışarıda değil! Kendinde ara…
3.Yürek yanmadıkça, göz yaşarmaz.
4. Sopayla kilime vurmanın gayesi, kilimi dövmek değil, tozunu almaktır. Allah sana sıkıntı vermekle tozunu, kirini alır. Niye kederlenirsin?
5. İnsanlar seni yanlış anladığında dert etme. Duydukları senin sesin, fakat aklından geçirdikleri kendi düşünceleridir.
6. Biliyorum Rabb’im. Ben sana eğildikçe sen beni doğrultuyorsun.
7. Unutmayın; dünyada yaşamıyorsunuz, dünyadan geçiyorsunuz.
8. Kısmet etmiş ise Mevla; el getirir, yel getirir, sel getirir. Kısmet etmez ise Mevla; el götürür, yel götürür, sel götürür.
9. Kusursuz dost arayan, dostsuz kalır.
10. İyiyi ara, doğruyu ara, güzeli ara, fakat kusur arama

Faydalı Bilgi: “Sinema” bir büyüdür, Bu büyü beyaz perdeden evlerimize neredeyse hemen her gün misafir olmaktayız. “Sinema” ile aşkları tanır sinema ile hüzünlenir “sinema” ile hayata karşı giriştiğimiz kavgayı anlarız. Hayat karşısında hemen her uygu aktörlerin jest ve mimiklerinden dilinden evlerimize oradan da zihinlerimize kazınır. “Sinema”sız bir hayat kupkuru tuzsuz tatsız bir yemeğe dönüşecektir. Bizler sizler için “sinema” tarihimizde yer etmiş birçok filmi künyesi yapım yılı yönetmeni oyuncuları ve de konularıyla beraber inceleyerek sitemizde yararlanmanız için yayınladık. En güvenilir kaynaklardan derlediğimiz bu dizin başka hiçbir sitede yer almamaktadır. Umarız ki sizler de “sinema” hakkında merak ettiğiniz her şeye en güvenilir kaynak olan evvel cevap sitemizden ulaşırsınız. Beğeni ve yorumlarınız bizler için çok değerli. “Sinema” bir mucizedir ve umarız ki bu mucize sizi sonsuza dek bırakmaz.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir